Hlavní obsah

Podílové fondy udělaly loni Čechům radost, hlavně ty akciové

4:05
4:05

Poslechněte si tento článek

Podílové fondy loni české investory potěšily. Akciové fondy se v průměru zhodnotily o 15,1 procenta, dluhopisové pak o 3,4 procenta a smíšené o 8,2 procenta. Vyplývá to z Partners indexu podílových fondů, které mají Novinky k dispozici. Fondy byly převážně ve výrazném plusu i za rok 2023.

Foto: René Volfík, ČTK

Do akcií vkládá peníze už zhruba polovina českých investorů.

Článek

Podílové fondy zaznamenaly v Česku v prostředí zhruba 2,5procentní inflace velmi dobrý rok, i když v samotném prosinci utrpěly mírné ztráty.

Hlavním hybatelem cen finančních aktiv se stal americký Fed, který snížil základní sazbu o 0,25 procenta na 4,50 procenta. „Se snížením úroků trhy obecně počítaly, ale následný komentář se odchýlil od předchozích, protože více akcentoval boj s inflací než podporu ekonomiky,“ dodal ekonom skupiny Partners Martin Mašát.

Analytici: Akciové trhy porostou i v roce 2025, ale méně než letos

Ekonomika

Přísnější přístup k inflaci ze strany Fed znamená pomalejší tempo snižování sazeb. To vedlo ke korekci cen akcií s největším dopadem na ty americké, kdy index S&P500 ztratil za prosinec zhruba 2,5 procenta. Na druhou stranu evropské trhy zůstaly v prosinci v plusu a překonaly ve výkonnosti americké akcie.

Klid nebyl v prosinci ani v Česku. Vzhledem k tomu, že se inflace odrazila od dvou procent a míří teď ke třem, rozhodli se centrální bankéři zastavit postupné snižování základní sazby a ponechali ji do nového roku na čtyřech procentech. „Na druhou stranu je to mnohem příznivější sazba, než byla ještě v prosinci 2023, kdy dosahovala sedmi procent,“ poznamenal Mašát.

Navzdory tomu, že Česká národní banka v posledním roce snížila svou základní sazbu, dlouhodobé výnosy tento směr nenásledovaly. V průběhu roku se podle Mašáta postupně posouvaly výše a tento posun akceleroval v prosinci. „Konzervativní investoři začínají rok s vyššími dlouhodobými sazbami než před rokem a mohou se těšit na lepší zhodnocení,“ doplnil.

Riziko obchodní války

Mašát očekává, že mezi pozitivní události letošního roku bude patřit postupné, i když možná mírnější snižování stále vysokých úrokových sazeb, ať už v Americe, Evropě, nebo i v Česku. „Americký průmysl se určitě těší na zavádění cel Donaldem Trumpem, což podpoří místní odbyt. Nicméně cla jsou dvousečná zbraň. Mimoamerické země se budou bránit a může začít obchodní válka, což není dobré pro nikoho. A to nemluvím o vlivu cel a kvót na inflaci,“ uvedl.

Velkou neznámou se spíše negativním dopadem na finanční trhy bude podle něj směr, jakým se vydá konflikt na Ukrajině. „Nové impulsy přijdou z velkých zemí, jako jsou Francie a Německo, kde budou nové volby,“ dodal.

Investorům se letos budou standardně otevírat nové příležitosti, nicméně by podle něj měli mít vždy na paměti, že důležitá je správná diverzifikace.

Dobré výsledky podílových fondů za loňský rok potvrzují i další finanční společnosti. Například podle Indexu českého investora (CII750) společnosti Swiss Life Select, který sleduje výkonnost 750 investičních fondů působících na českém kapitálovém trhu, vydělal loni průměrný český investor do podílových fondů přes devět procent. Za rok 2023 pak činilo průměrné zhodnocení fondů 12 procent.

Objem majetku, který mají Češi uložený v podílových fondech, vzrostl v loňském třetím čtvrtletí podle údajů Asociace pro kapitálový trh o 82 miliard korun na rekordních 1,146 bilionu korun.

Účastnické penzijní fondy loni s přehledem porazily inflaci

Ekonomika
Související témata:

Výběr článků

Načítám