Článek
Zásobníky plynu jsou v současné době naplněny z 89 procent, což je více než ve stejnou dobu v minulosti.
Za prvních 11 měsíců zatím do Česka přiteklo přes sedm miliard metrů krychlových plynu. Největší podíl se dováží přes Německo, kam proudí hlavně plyn z Norska a také zkapalněný plyn LNG z Nizozemska.
Téměř tři čtvrtiny roku přitom do České republiky netekl žádný plyn z Ruska, to se však změnilo na podzim, kdy dodávky přes Slovensko začaly postupně stoupat.
„Vyšší dovoz nyní vyplývá z tržních podmínek, ne z nutnosti ho dovážet. Obchodníci v létě uskladnili plyn a nyní ho prodávají levněji,“ uvedl Síkela k nárůstu dovozu plynu z Ruska v posledních týdnech.
„Nemá ale smysl zpochybňovat, že jsme se závislosti na plynu z Ruska zbavili,“ podotkl ministr.
Plyn z Ruska v období od ledna do konce listopadu totiž tvořil přibližně 3,8 procenta všech dodávek. Nejméně v naší novodobé historii.
— Jozef Síkela (@JozefSikela) December 27, 2023
Vyšší dovoz nyní vyplývá z tržních podmínek, ne z nutnosti ho dovážet. Obchodníci v létě uskladnili plyn na 🇺🇦 a nyní ho prodávají levněji. pic.twitter.com/Fnygsq720y
Síkela dále připomněl, že v tuzemských zásobnících plynu je k dnešnímu dni přes tři miliardy metrů krychlových plynu. Jsou tak naplněny z 89 procent.
„Zásoby plynu jsou stále výrazně vyšší než v minulých letech. Během vánočních svátků díky teplému počasí dokonce mírně vzrostly,“ dodal ministr.
Výrazně vyšší podíl mají dodávky ruské ropy. Podle statistik za letošní první pololetí činil podíl ropy dovezené prostřednictvím ruského ropovodu Družba kolem 65 procent.
Loni byl okolo 56 procent a v předchozích letech ještě nižší. Podíl ruské ropy je tak nejvyšší minimálně od roku 2012.
Státní podnik Mero v současné době připravuje rozšíření ropovodu TAL z italského Terstu.
Projekt přibližně za 1,6 miliardy korun má od roku 2025 zajistit zvýšení kapacity pro Česko o čtyři miliony tun ropy ročně, do země tak bude možné ropovodem dodat až osm milionů tun za rok. ČR by se tím měla stát nezávislou na ruské ropě.