Článek
Podle dat nezávislé organizace Independent Commodity Intelligence Services (ICIS) dosáhl v červenci a srpnu podíl ruského plynu na dovozu EU jen 10,2 procenta. Přitom ještě v loňském roce se ruský plyn podílel zhruba 45 procenty na celkovém dovozu plynu do EU a zhruba 40 procenty na celkové spotřebě plynu v EU.
Během prázdninových měsíců zároveň významně vzrostl podíl dovozu z Norska a LNG ze zámoří. V srpnu dosahoval podíl norského plynu přes 29 procent, LNG téměř 31 procent, ukázal graf ICIS.
European #natgas markets move towards a diversified and balanced supply mix. @ICISOfficial August data for Europe shows 🇷🇺 Russian piped gas imports shrinks to a 10% share. #LNG defends its top position and 🇳🇴 #Norway is second. Domestic production remains flat at 18%. #ONGT pic.twitter.com/vYLSsAmtXN
— Andreas Schroeder (@A_Schroeder1985) September 2, 2022
„V rámci celého roku 2022 samozřejmě ještě nejsme schopni říci, jaká bude finální hodnota (ruského podílu na dovozu plynu), nicméně určitě bude nižší než vloni, ale také určitě nebude nula. Předpokládám, že se bude pohybovat někde kolem 15 až 20 procent,“ sdělil Novinkám odborník na plynárenství a řídicí konzultant poradenské společnosti EGÚ Brno Michal Kocůrek.
Za sníženým podílem ruského plynu nestojí pouze úspěšné snahy EU shánět komoditu odjinud, ale také skutečnost, že Rusko samo objem dodávek průběžně snižuje. Například přes hlavní trasu – plynovod Nord Stream 1 - neteče plyn do Evropy už od minulé středy, kdy byl plynovod odstaven kvůli plánované údržbě. Tok měl být v sobotu obnoven, kohouty ale zůstaly zavřené. Ruský dodavatel Gazprom to zdůvodnil technickými problémy.
Gazprom: Obnovení dodávek přes Nord Stream 1 závisí na Siemensu. Nechápeme, zní z Německa
Gazprom tak momentálně posílá plyn do Evropy už jen přes území Ukrajiny na Slovensko, do Rakouska a Itálie a přes Turkstream do Maďarska.
Snížené toky z Ruska sice snižují jeho podíl na dovozu do EU, z pohledu objemu dodávek ale současné kapacity LNG ruské dodávky plynu plně nenahradí. To může za předpokladu, že se toky z Ruska nezvýší, představovat problém zejména v příštím roce, upozornil Kocůrek.
Aby unijní země dokázaly nahradit ruský plyn, budou muset podle něj sehnat minimálně 50 miliard metrů krychlových (zhruba desetina celkové roční spotřeby EU, pozn. red.) nad rámec náhrad, které se povedly zajistit už letos. „To samozřejmě už zdaleka nebude tak jednoduché jak z pohledu potenciálu pro další úspory, tak z pohledu možností dodávek LNG,“ dodal.