Hlavní obsah

Podezřelý DeepSeek. USA vyšetřují, zda obešel omezení a získal čipy Nvidie přes prostředníky

Spojené státy zkoumají, zda čínský start-up DeepSeek, který díky svému AI jazykovému modelu začátkem týdne zamával s akciovými trhy, nenakoupil vysoce pokročilé čipy od Nvidie prostřednictvím třetích stran v Singapuru. Tím by obešel americká exportní omezení v oblasti čipů, na kterých umělá inteligence běží. S odvoláním na své zdroje o tom informovala agentura Bloomberg.

Foto: Dado Ruvic, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Chatbot od DeepSeeku s názvem R1 nadchnul experty z oboru svými schopnostmi, efektivitou a nízkými náklady na jeho vývoj. Tím ale čínský start-up zároveň vzbudil pozornost v USA, zda jeho model nebyl vyvinut na základech vyspělé americké technologie, k níž by neměl mít přístup.

Úředníci v Bílém domě a FBI se proto snaží zjistit, zda DeepSeek využil prostředníky v Singapuru k nákupu čipů Nvidia, na které se vztahuje exportní zákaz do Číny, informoval Bloomberg s odvoláním na své zdroje, jež chtěly zůstat v anonymitě. V Singapuru Nvidia generuje až 20 procent svých tržeb.

„Trváme na tom, aby naši partneři dodržovali všechny platné zákony, a pokud obdržíme jakékoliv informace o opaku, budeme podle nich jednat,“ sdělil Bloombergu mluvčí Nvidie. Společnost už dříve vydala prohlášení o DeepSeeku, v němž uvedla, že věří, že čínská společnost neporušila americká omezení.

Co je to DeepSeek, kdo za ním stojí a proč se v USA mají na pozoru

Ekonomika

DeepSeek i mluvčí FBI odmítli věc komentovat, zástupce Bílého domu na dotaz nereagoval.

Americký ministr obchodu Howard Lutnick každopádně DeepSeek podezřívá, že se mohl vyhnout americkým vývozním kontrolám. „Čipy Nvidie, kterých nakoupili tuny, jelikož našli způsob, jak to (omezení) obejít, pohánějí jejich model DeepSeek. Musí to skončit. Pokud s námi chtějí soutěžit, ať soutěží, ale ať u toho přestanou používat naše nástroje,“ řekl Lutnick při svém středečním jmenování senátorům.

Průlom DeepSeeku vyvolal debatu o účinnosti amerických pokusů odříznout Čínu od vyspělých technologií. Omezení vztahující se na různé čipy a nástroje používané k jejich výrobě cílí na zpomalení čínského úsilí rozvinout vlastní polovodičový průmysl a zabránění Pekingu v přístupu k umělé inteligenci, jež by mohla zemi poskytnout vojenskou výhodu.

DeepSeek zatím plně neidentifikoval, které AI čipy k vývoji svých modelů použil. Společnost jen uvedla, že model V3, který byl vydán minulý měsíc, byl trénován na 2 048 čipech H800 od Nvidie. Ty Nvidia vytvořila speciálně pro čínský trh poté, co administrativa bývalého amerického prezidenta Joea Bidena zavedla zmíněná omezení.

V říjnu 2023 se pak omezení rozšířila i na čipy H800, což Nvidii přimělo k výrobě ještě méně výkonných čipů H20. Nová administrativa Donalda Trumpa nyní uvažuje o tom, že by zakázala i tyto čipy, dodal Bloomberg.

OpenAI podezřívá čínský startup DeepSeek, že neoprávněně použil data ChatGPT

AI

Výběr článků

Načítám