Článek
„V prvé řadě je možnost ověřit, zda je fond registrován u České národní banky, což zajišťuje jeho regulaci a ochranu investorů,“ řekl Jiří Fajt ze společnosti FinGO.
To je možné si ověřit přímo na webu centrální banky. Podobně by měli být na té samé stránce v registru investičních zprostředkovatelů i poradci a společnosti, které zastupují. „Pokud tam nejsou, okamžitě ukončete jednání,“ konstatoval Jan Brejl ze skupiny Partners.
Zprostředkovatel se zájemcem nejprve projde investiční dotazník, který slouží k posouzení jeho zkušeností, rizikové tolerance a finanční situace. Pak navrhne, kam může peníze vložit. „Investiční společnost by měla na základě tohoto hodnocení posoudit, zda fond odpovídá profilaci klienta, a poskytovat transparentní informace o výši rizik a možnostech ztrát,“ uvedl Martin Pleštil ze společnosti Broker Trust.
Obří pyramidová hra se škodou 1,5 miliardy. Policie navrhla obžalobu v kauze Growing Way
Odborníci přitom radí vybírat fondy od zaručených investičních společností a správců s historií a jménem. Neplatí samozřejmě, že nový fond či společnost jsou špatným řešením, ale pak je potřeba být zkušeným investorem.
„Běžným klientům bych doporučil držet se otevřených podílových fondů a ETF fondů, které jsou přísně regulované a dohlížené. Mohou si sice špatně vybrat typ fondu, ale pravděpodobně nepůjde o podvod,“ uvedl Marek Macura z BO! Finance.
Oblíbený trik podvodníků
Pokud podle něj člověk hledá alternativy, je potřeba se mít na pozoru. „Výstražné světlo by se mělo vždy rozsvítit, pokud jsou slíbené vysoké výnosy,“ varoval.
Právě tento trik ale podvodníci často volí. „Snaží se obejít regulaci nabízením neregulovaných produktů se slovy Víte, já tady mám ještě takovou nabídku,“ řekla výkonná ředitelka Asociace pro kapitálový trh ČR Jana Brodani.
Platí přitom, že by si člověk měl v takovou chvíli vzít čas na rozmyšlenou a poradit se s někým kvalifikovaným. Ověřit by si měl případně i výnosnost fondu. „Oficiální stránky investiční společnosti obvykle zveřejňují výkonnostní graf a přehledy s aktuální výkonností, složením portfolia a rizikovým profilem fondu,“ řekl Fajt s tím, že klíčový je dokument KID, který shrnuje hlavní charakteristiky fondu, včetně potenciálních výnosů, rizik a nákladů.
„Nicméně vytvořit podvodný web pro daný fond je velmi jednoduché a dovedu si představit, že se v tom klient snadno ztratí. Hlavním principem proto zůstává, že by klient měl investovat do věcí, kterým rozumí,“ varoval Macura.
Výkonnost fondu lze ověřit i na nezávislých investičních platformách. Důležité je zaměřit se na dlouhodobou výkonnost, která ukazuje, jak si fond vedl v různých tržních obdobích.
Češi stále nechávají peníze spíš na spořicích účtech, i když jiné produkty jsou ziskovější
Podmínky se zpřísnily
Pokud jde o alternativní, nelicencované investice a společnosti, zpřísnili letos zákonodárci podmínky pro jejich fungování. Nelicencovaní správci majetku se musejí označovat jako osoby rizikového kapitálu. Nesmějí také ve svém názvu používat slovo fond ani jeho odvozeniny a musejí investory varovat, že investice je vysoce riziková a že o ni mohou přijít.
Pro investice do těchto subjektů už také nestačí podmínka kvalifikovaného investora, protože toto prohlášení bylo v minulosti často obcházeno a úřady měly jen omezenou možnost kontrolovat vyplnění investičního dotazníku.
Nově pak mohou investoři vložit peníze k nelicencovaným správcům majetku jen v případě, že investice bude přinejmenším 125 tisíc eur, tedy asi tři miliony korun. Minimální výše investice se nevyžaduje pouze v případě, kdy celý subjekt spravuje majetek nanejvýš 20 investorů.