Článek
Mnoho investorů si myslelo, že Trump s agresivní celní politikou blafuje. Ten ale své hrozby, byť s několika ústupky, zatím skutečně naplňuje. V úterý začala platit 25procentní cla na dovoz zboží z Kanady a Mexika, na Čínu se pak nově vztahuje dodatečné 20procentní clo. Všechny tři země jsou přitom největšími obchodními partnery Spojených států.
Cla uvalená na Kanadu a Mexiko Trump za pár dní sice o měsíc odložil, na klesající trend to zatím nemělo vliv.
Překvapení investoři po počáteční euforii nyní přehodnocují, jak vážně to Trump s prosazováním široce protekcionistické agendy založené na clech myslí, píše server Wall Street Journal (WSJ).
„Myslím, že mnoho lidí předpokládalo, že cla jsou jen trik, ale nyní se kolem toho vytvořila větší nejistota,“ řekl Keith Lerner, jeden z hlavních investičních ředitelů společnosti Truist Advisory Services.
Znejistění investorů se na burze projevilo propadem akciových indexů. Ten hlavní S&P 500 klesl ke čtvrtku 6. března přibližně o sedm procent ze svého posledního maxima dosaženého 19. února, technologicky zaměřený index Nasdaq 100 pak klesl od poloviny února dokonce skoro o deset procent.
Vliv na to kromě uvalování cel mají také signály ekonomického zpomalování. Model atlantské pobočky centrální banky GDPNow v současnosti odhaduje, že HDP v prvním čtvrtletí klesne o 2,8 procenta. Jiné modely sice stále ukazuj, že ekonomika poroste, podobných varování se ale objevuje více.
Propad na akciích se dotkl zejména sektorů, které jsou citlivé na ekonomické zpomalení, tedy banky a společnosti s malou tržní kapitalizací. Například akcie banky Goldman Sachs ztratily jen od 18. února do čtvrtka 6. března více než 15 procent a index zaměřený na menší společnosti Russell 2000 od konce ledna odepsal už přes deset procent.
Podle většiny ekonomů by prudké zvýšení cel mělo zpomalit ekonomickou aktivitu, protože podniky jsou nuceny platit více za dovoz a poté přenést tyto náklady na spotřebitele. Většina ekonomů ale neočekávala, že cla budou mít tak velký vliv. Banka Goldman Sachs v nedávné zprávě předpověděla, že cla letos odečtou z ekonomického růstu USA pouze 0,2 procenta.
Mnozí přesto stále zůstávají přesvědčeni, že tento „záchvat ekonomické nervozity“ nebude o nic horší než jiné, které se v posledních letech objevily. Současná hrozba se zdá být méně alarmující, protože je poháněna vládní politikou, kterou Trump může kdykoliv zvrátit, což už v minulosti několikrát učinil, dodává WSJ.