Hlavní obsah

Počet zadržených padělků bankovek a mincí loni výrazně stoupl

V České republice bylo loni zadrženo 6836 padělaných a pozměněných bankovek a mincí všech měn. Ve srovnání s předchozím rokem jde o nárůst o 5447 kusů. Byl způsoben především policejní akcí, při níž bylo zadrženo velké množství padělaných eurobankovek. V tiskové zprávě o tom informovala Česká národní banka (ČNB).

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Počet padělků českých bankovek a mincí meziročně stoupl o 392 kusů na 1394. Padělků v cizích měnách bylo 5442, meziročně o 5055 více.

„Ačkoliv po mnoha letech pozorujeme určitý meziroční nárůst tuzemských padělků, nejedná se o nic dramatického. Jak vzhledem k celkovému počtu bankovek a mincí v oběhu, tak zejména k jejich hodnotě lze říci, že je to stále zanedbatelné číslo. Opět se tak potvrzuje, že je česká měna dobře zabezpečená proti pokusům o padělání," uvedl člen bankovní rady ČNB Oldřich Dědek.

Ruská Sberbank oznámila odchod z Evropy, peníze vkladatelům vyplatí

Ekonomika

Nejvíce padělanou českou bankovkou se loni stala opět dvoutisícikoruna. Stejně jako v předchozích letech byla většina padělků českých bankovek vytištěna na inkoustových tiskárnách, celkem 1237 kusů. To je zhruba 92 procent zadržených korunových bankovek. Padělků zhotovených na barevných tonerových kopírkách bylo zadrženo 27 kusů, tedy o 339 kusů méně než v roce 2020.

„Na pětistupňové škále nebezpečnosti byly zadržené bankovky hodnoceny nejčastěji 4. stupněm nebezpečnosti, tedy jako „méně zdařilé“. Na těchto padělcích nejsou zpravidla ochranné prvky napodobeny vůbec, nebo se jedná pouze o jejich jednoduchá napodobení," uvedla ČNB.

Mladoboleslavský lupič v pláštěnce chtěl jen bankovky. Dohnaly mě dluhy, přiznal policii

Krimi

ČNB upozornila na to, že počet falešných českých bankovek a mincí se sice mírně zvýšil, ale v souvislosti s rostoucím objemem oběživa nenastává žádná výrazná změna. Hodnota peněz v oběhu stoupla z předloňských 709 miliard zhruba na 728 miliard korun. Údaje jsou bez započtení pamětních bankovek a mincí.

Padělky eur zadržené při policejní akci v loňském roce byly podle banky technicky jednoduché a s jedním sériovým číslem. Vyrobené byly na zařízení pracujícím na principu elektrografie, tzv. tonerový tisk. Ochranné prvky přitom padělatelé nenapodobovali. Na pětistupňové škále bezpečnosti, která odpovídá známkování ve škole, byly tyto padělky ohodnoceny stupněm čtyři, tedy jako méně zdařilé, a stupněm pět – jako neumělé padělky.

Padělatelům hrozí v Česku za zločin padělání a pozměnění peněz až osm let vězení. V případě organizované skupiny či značného rozsahu trestné činnosti je trest až desetiletý.

Výběr článků

Načítám