Článek
Data České národní banky ukazují, že objem nových úvěrů na bydlení s fixací na čtyři a pět let stoupl z červencových 2,3 miliardy korun na srpnových 4,8 miliardy. Jejich podíl na celkovém množství nových hypoték se změnil z 12 na 20 procent. Byl tak nejvyšší od března.
Fixace na pět let byla populární hlavně v době extrémně nízkých sazeb kolem dvou procent, které si s její pomocí bylo možné zajistit na delší dobu. Při očekáváném zlevňování hypoték ale lidi obvykle příliš neláká. I proto se srpnové číslo na první pohled vymyká dosavadnímu trendu.
„Nejspíše na něj měla vliv možnost uzavřít smlouvu ještě za starých podmínek s levným předčasným splacením hypotéky,“ uvedl pro Novinky Radek Slavík, hypoteční specialista zprostředkovatelské společnosti Hypodům.
ČNB znovu snižovala sazby, základní už se blíží čtyřem procentům
Zdražilo předčasné splacení
Srpen byl posledním měsícem před začátkem platnosti nového zákona, který má banky částečně chránit před ztrátami plynoucími z odchodu klientů ke konkurenci. Předčasné splacení hypoték novela výrazně zdražila.
Zatímco dříve lidé zaplatili maximálně administrativní poplatek v řádech stokorun, nyní po nich mohou banky chtít tisíce. Cílem je finančním domům alespoň částečně kompenzovat náklady, které jim vznikají, když od klientů dostanou zpět nezúročené peníze.
Výjimku mají lidé, kteří smlouvu uzavřeli ještě před začátkem září. Ti mohou hypotéku poprvé předčasně splatit ještě za starých podmínek. Část klientů se tak snažila stihnout vše podepsat ještě v srpnu, aby si výhodu podržela i do dalších měsíců a let. Až sazby klesnou, změní si sazbu bez ohledu na sjednanou fixaci takřka zdarma.
„Lidem, kteří se snažili podepsat smlouvy v srpnu, tedy mohlo být jedno, jak dlouhou fixaci si berou,“ konstatoval David Eim, místopředseda představenstva hypotečního zprostředkovatele Gepard Finance.
Banky si teď slušně mastí kapsy, shodují se experti
Tříleté hypotéky dál povedou
K pětileté fixaci mohla část lidí motivovat i nižší úroková sazba. Data ČNB u nových úvěrů na bydlení ukazují, že v případě fixace na čtyři a pět let činila v průměru 4,92 procenta. Průměrná sazba u všech nových hypoték byla podle údajů centrální banky 5,07 procenta.
Hypoteční experti se ale nedomnívají, že lidé, kteří si na poslední chvíli sjednali delší fixaci, budou mít výhodu proti těm, co zvolili nejběžnější tříletou. V praxi budou stejně s největší pravděpodobností vyjednávat s bankou o nové sazbě dříve než za tři roky.
„Pravděpodobně to udělají už v polovině příštího roku,“ řekl Eim. Také podle Slavíka se dá v příštím roce očekávat znatelnější zlevnění hypoték, což bude lidi se stávajícími sazbami motivovat k refinancování.
Experti neočekávají, že by popularita hypoték s pětiletou fixací dále rostla. „I nadále budou dominovat tříleté hypotéky,“ prohlásil Slavík. Důvodem je podle něj to, že efekt předčasného splacení zmizel a v cenících finančních domů je jejich cena srovnatelná s fixací na tři roky. Vázat se na delší dobu se tedy lidem nevyplatí.