Článek
„Nastavili jsme je tak, aby pokryly období mimo hlavní turistickou sezonu. To znamená od začátku ledna až do konce května a následně na podzim od 1. září do 30. listopadu,“ uvedl pro Novinky ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (za STAN). První vouchery lze využít od čtvrtka.
Ministerstvo na voucherech spolupracuje s Moravskoslezským a Olomouckým krajem. Dohromady dají na program 20 milionů korun. Jednotlivci mohou na speciálních webových stránkách vyhledat konkrétního ubytovatele a poptat u něj pobyt.
Podpora ve výši 300 korun na noc se týká pobytů, které zahrnují alespoň dvě přenocování a zároveň nejsou delší než týden. Čtyřčlenná rodina tak celkem může získat přes osm tisíc korun.
Jeseníky potřebují pomoc, turisté dostanou na ubytování slevu
Podobný program se osvědčil po požáru v Českém Švýcarsku, který oblast postihl v létě 2022. Vouchery tehdy pomohly v oblasti udržet cestovní ruch, který ve srovnání například s roky před covidem dokonce rostl.
V případě Jeseníků, kde se do programu zatím zapojilo necelých 200 ubytovatelů, odhady predikují, že záplavy povedou k propadu návštěvnosti až o 15 procent. Vouchery by jej mohly zmírnit na osm procent. „Přínos zde opravdu je,“ potvrdil pro ČTK provozní ředitel Termálů Losiny David Křepský.
Cestovní ruch je pro oblast důležitým odvětvím, které výrazně přispívá k zaměstnanosti. Obstarává zhruba 7500 plných pracovních úvazků.
Miliardy na opravu domů
Kromě voucherů mohou obce a lidé využít i další programy, které mají souhrnné označení Živel. Vláda je definitivně posvětila v polovině prosince a celkem na ně půjde deset miliard korun.
Kulhánek vidí šanci, že by regiony mohly z povodní vyjít v lepším stavu, než v jakém byly před nimi. „Například u obce, které před povodní chyběla část technické infrastruktury a teď jí voda odnesla i obecní komunikaci, bychom rádi podpořili vše včetně zmíněné infrastruktury,“ konstatoval ministr.
Zatímco tři ze čtyř programů se zaměřují především na obecní majetek, program s názvem Živel 3 mohou čerpat i lidé, jimž voda poničila obydlí. Mezi ně stát rozdělí zhruba tři a půl miliardy korun.
Část prostředků dostanou jako dotaci. Maximálně takto bude možné získat tři miliony korun, které stát bude vyplácet dopředu. Na zbytek nákladů si mohou vzít zvýhodněný úvěr. Jeho úrok nemá přesáhnout tři procenta ročně a splácet jej bude možné až 25 let.
Peníze stát vezme primárně z vlastních zdrojů. Na přelomu let 2025 a 2026 by pak mohly na sanaci povodňových škod přijít i prostředky z Evropské unie.
Už nyní se povedlo v postižených obcích obnovit některé mosty nebo čističky odpadních vod. Kulhánek však odhaduje, že plné zotavení daných regionů ještě nějakou dobu potrvá. Podle jeho odhadu by to mohlo zabrat i pět let.