Článek
Venezuelské úřady minulý týden převzaly kontrolu nad továrnou General Motors Venezolana a zabavily její další majetek v zemi. Soud rozhodl ve prospěch dvou obchodníků, kteří v roce 2000 podali žalobu proti dceřiné společnosti s odůvodněním, že nedodržela dohodnutý prodej 10 tisíc vozidel. [celá zpráva]
Zaměstnanci firmy uvedli, že před zveřejněním verdiktu bylo zařízení továrny demontováno. GM není ve Venezuele první firmou, která propustila zaměstnance SMS zprávou. Před dvěma lety udělal totéž americký výrobce čistících prostředků Clorox, také po převzetí úřady.
Společnost GM minulý týden oznámila, že kroky venezuelských úřadů považuje za nelegální a hodlá se proti nim bránit. K zabavení majetku největšího amerického výrobce automobilů dochází v době prohlubující se politické a ekonomické krize ve Venezuele.
Demonstrace proti vládě sílí
Automobilový průmysl tam zažívá v posledních letech hluboký propad, kvůli devizové regulaci mu chybějí suroviny a materiál a mnoho továren takřka nevyrábí. Závod GM skončil poté, co výroba automobilů v zemi spadla na rekordní minimum osm vozů denně.
Venezuelskou ekonomiku trápí hyperinflace, hospodářský pokles a nedostatek základního zboží v obchodech. V posledních týdnech v zemi probíhají velké demonstrace proti levicové vládě. Během téměř čtyř týdnů demonstrací proti prezidentu Nicolási Madurovi zahynulo už osmadvacet osob. [celá zpráva]