Článek
Kromě japonského prudce poklesly i trhy v Hongkongu, v Austrálii, na Tchaj-wanu, v Singapuru, Malajsii, v Jižní Koreji a na Filipínách. Většina zahraničních investorů se v reakci na propad v USA rozhodla stáhnout z rizikového majetku, mezi který řadí i investice na rozvíjejících se asijských trzích. Na Filipínách byl pokles indexu nejvyšší za deset let a tchajwanský index oslabil o 4,2 procenta.
"Pokud zahraniční fondy prodávají asijský majetek, znovu přehodnocují své portfolio nebo se snaží pokrýt ztráty v USA," uvedl předseda Westlink Global Equities Rommel Macapagal. "Avšak u místních investorů jde o pocity. Když přijdou velké poklesy, mají sklon k nervozitě, protože očekávají prodeje zahraničních fondů. Mají tendenci se stáhnout," dodal k vývoji na asijských trzích.
Pokles je reakcí na oslabení amerických akcií
Pád asijských trhů začal, když ve čtvrtek prudce o více než dvě procenta oslabily americké akcie. Důvodem byla další oslabení bytového trhu a zhoršení dostupnosti úvěrů, což ztíží podmínky pro akvizice společností. Náladu na trhu kromě toho zhoršily i překvapivě slabé zprávy o hospodaření firem, v čele s ropnou Exxon Mobil.
V reakci na pokles amerických akcií ztratil index londýnské burzy FTSE 10 041 bodů, tedy 0,66%. V jednu chvíli oslabil index až o 3,2%, což představuje největší procentuální ztrátu za poslední tři roky. Během dne se však podařilo většinu ztrát umazat. Německých index DAX poklesl o 1,6%, zatímco francouzský Cac-40 ztratil 0,54%.
Čínské akcie stáhla dolů obava z příliš rychlého růstu
Nepatrně oslabily i čínské trhy, zde však byla důvodem především obava z příliš rychlého růstu cen akcií v uplynulých pěti dnech. Po otevření index oslabil o 1,79 procenta, dopoledne však jeho ztráty činily pouze 0,11 procenta. Ve čtvrtek index vzrostl o 0,52 procenta na rekordních 4346,458 bodu a za pět předchozích seancí posílil o 11 procent. Pokles čínských akcií o devět procent na konci února vyvolal propad akciových trhů na celém světě.