Článek
Meziroční zdražování se opět rozjelo po čtyřech měsících zpomalování.
Nejvíce oproti loňskému roku stoupla cena bytů v Českých Budějovicích (21,8 procenta), Praze (17,3 procenta), Brně (13,1 procenta), Olomouci (12,4 procenta) a Plzni (11,3 procenta). Pouze ve Zlíně byty meziročně zlevnily o 4,1 procenta.
Chcete byt v Praze? Nesmíte 15 let jíst a platit daně
Nejdražší byty jsou i nadále v Praze, kde ve druhém čtvrtletí vyšel metr čtvereční na 84 200 korun. Následuje Brno, kde metr čtvereční stojí v průměru 60 500.
Třetí nejdražší je podle statistiky Deloitte Středočeském kraj. Ten nemá krajské centrum, proto je zastoupen průměrem za Benešov, Beroun, Kladno, Mladou Boleslav a okresy Praha-východ a Praha-západ. U ostatních krajů je zastoupena jen krajská metropole.
Nejlevnější byty jsou z krajských měst v Ústí nad Labem, kde lze metr čtvereční pořídit průměrně za 17 tisíc korun. Druhá nejlevnější je Ostrava s 24 300 korunami za metr čtvereční.
Za růstem cen stojí neuspokojená poptávka
Dlouhodobým problémem, který nahrává růstu cen, je podle dřívější studie České bankovní asociace neuspokojená poptávka kvůli nízkému počtu volných a cenově dostupných bytů. Problémem je velmi nízký počet vydaných stavebních povolení, zejména v Praze.
Už zářijová studie Deloitte avizovala, že je nepravděpodobné, že by v dohledné době pominuly problémy s dostupností bydlení. Podle analytiků představují rychle rostoucí ceny stále tíživější nejen ekonomický, ale i sociální problém.