Článek
Linka funguje od srpna a pracuje nepřetržitě. „Na každé směně máme deset až jedenáct operátorů, včetně mistra,“ nastínil manažer pivovaru Petr Kofroň. Nejdříve automatická třídička zkontroluje všechny lahve, eventuálně vyřadí ty vadné. Pak jednotlivé kusy putují do myčky, následuje stáčení piva nebo cideru do skleněných obalů. „Nejdelší je pasterace, která trvá zhruba dvě hodiny,“ řekl Kofroň.
Maximální denní kapacita linky činí 900 tisíc lahví o objemech 500 a 330 mililitrů. „Umí zabalit produkty do vratné bedny i papírového kartonu, a to různých velikostí,“ dodal.
Podle manažera udržitelnosti Plzeňského Prazdroje Ivana Tučníka novinka přinese třetinovou úsporu energie. „O polovinu se také sníží spotřeba vody oproti starším typům linek,“ porovnal je.
Skleněné lahve jsou nejprodávanějším obalem z produkce pivovaru. „Tvoří sedmatřicet procent našeho portfolia. Pouze dvě procenta jsou nevratná, což se od příštího roku na tuzemském trhu také změní,“ podotkl Tučník. Výjimkou zůstanou jen limitované edice.
Výhodou vratných lahví je jejich udržitelnost. „Ze zkušenosti s půllitrovými víme, že je naplníme šestadvacetkrát. Na trhu vydrží osm let. Teprve potom přestanou mít vlastnosti, které potřebujeme,“ sdělil manažer udržitelnosti.
Doplnil, že celkové náklady projektu činí 1,1 miliardy korun, z čehož sedm set milionů je za uvedenou linku.