Článek
Na českém území operují celkem čtyři provozovatelé PZP, kteří mají licenci od Energetického regulačního úřadu. Jsou jimi RWE Gas Storage CZ, MND Energy Storage, Moravia Gas Storage a SPP Storage. V případě posledního jmenovaného se ovšem jedná o uložiště pro potřeby sousedního Slovenska, v kalkulaci naplněnosti zásobníků pro české odběratele tak nelze s tímto zdrojem počítat.
Naprosto stěžejní pro zásoby na zimu jsou zásobníky RWE, kterých je šest z celkových devíti a jejichž celková kapacita činí téměř 29 TWh. S připočtením zásobníků MND a Moravia Storage je pak celková kapacita zásobníků přibližně 36,9 TWh, přičemž roční spotřeba ČR je zhruba 90,5 TWh.
A právě zásobníky RWE už jsou podle dat Gas Infrastructure Europe – Aggregated Gas Storage Inventory (GIE AGSI) v současnosti plné ze 100 procent.
Skutečnost Novinkám potvrdila i mluvčí společnosti Simona Hladíková. „Aktuálně jsou zásobníky RWE Gas Storage CZ naplněny na celkovou kapacitu ve výši 28,9 TWh. Celkovou kapacitu při vtláčení překračovat z provozních důvodů nemůžeme, kapacita se však může v malém rozsahu měnit v závislosti na změnách spalného tepla zemního plynu,“ odpověděla.
Češi se v říjnu drželi zkrátka, spotřeba se meziročně snížila u plynu i elektřiny
Naplněno z 99 procent
Zásobníky MND hlásily k 6. listopadu naplněnost 97,73 procenta, zásoby v uložištích Moravia Gas Storage pak činily 91,57 procenta. V celkovém součtu i se stoprocentními zásobami RWE lze tak vypočítat, že české zásobníky jsou naplněné z necelých 99 procent. To je více než průměr Evropské unie, který je podle pátečních dat agentury Reuters 95,3 procenta.
Kromě v podstatě již plných zásobníků je podstatná pro probíhající zimní sezonu také skutečnost, že spotřeba plynu v Česku je zatím v meziročních srovnáních nízká. Jen minulý měsíc byla nižší o více než čtvrtinu oproti loňskému říjnu, ukázala nedávná data společnosti Amper Meteo. Hlavním důvodem dosavadních úspor plynu je příznivé počasí. Říjen byl nejteplejší za posledních pět let.
V zimním období se v ČR obvykle spotřebuje kolem 40 milionů metrů krychlových denně (v případě tuhé zimy to ale může být i 50 milionů), což odpovídá 0,42 TWh. V takovém případě by plné kapacity uložišť vystačily českým odběratelům na téměř tři měsíce.