Článek
„Doporučujeme všem odběratelům, aby prováděli pravidelný servis svých odběrných plynových zařízení jako kotle, sporáky nebo také domovní rozvody plynu. Taková kontrola přinese nejen jistotu bezpečného provozu plynových zařízení, ale dokáže výrazně prodloužit i jejich životnost,“ řekl Josef Kotrba, generální ředitel ČPS.
Domácnosti by podle svazu měly revizi plynových zařízení provádět jednou ročně. Při prohlídce může technik předejít znečištění hořáků a dalších součástek kotle nebo třeba odhalit nedokonalé spalování plynu a s tím spojený vznik škodlivých látek jako například oxidu uhelnatého.
S objednáváním termínu servisní prohlídky by neměly domácnosti příliš dlouho vyčkávat, radí Ivo Kršek, ředitel Technického odboru Českého plynárenského svazu. „Termín kontroly doporučujeme domluvit co nejdříve a nedělat ji za pět minut dvanáct, kdy už bude potřeba topit a kdy může být těžké najít volný termín,“ tvrdí.
Problémy s norským plynem
Svaz doporučuje zařídit si letošní servis i s ohledem na potenciální opakování loňských problémů s armaturami kotlů kvůli výskytu nečistot ze sulfidu měďného. Tento problém se v malé míře objevoval na některých místech republiky v důsledku změn v české plynárenské soustavě, kdy ruský plyn vystřídaly převážně plyn z Norska a zkapalněný zemní plyn (LNG) ze zámoří, které mají jiné složení.
Obsah sulfanu v zemním plynu z Norska a ze zámoří je pravidelně měřen, stejně jako obsah jiných složek plynu. Ačkoliv je koncentrace sulfanu trochu vyšší než u ruského plynu, tak jeho množství je stále v mezích stanovených předpisy.
„Problém možného vzniku těchto nečistot tak nejspíše souvisí s konkrétními technickými parametry odběrných plynových zařízení zákazníků,“ vysvětluje ČPS.