Hlavní obsah

Plyn na burze zdražuje, vyplatí se fixace ceny

3:41
3:41

Poslechněte si tento článek

Dodavatelé budou letos muset na burze nakupovat více zemního plynu než loni. Na klíčovém evropském obchodním uzlu TTF v Nizozemsku se přitom jeho cena vyšplhala nad 55 eur za megawatthodinu, když ještě koncem loňského roku byla o desítky procent nižší. A pravděpodobně poroste dál.

Foto: Právo

Ilustrační foto

Článek

„Bohužel pokud se nic zásadního nezmění, bude cenová úroveň u plynu letos citelně vyšší než v roce 2024. A to se následně musí projevit v koncových cenách,“ řekl Novinkám analytik společnosti ENA Jiří Gavor.

Aktuální nabídky na trhu jsou ale podle jeho slov zatím velice příznivé. „Vycházejí z nákupů při nižší cenové úrovni na burzách v loňském roce, zejména v jeho první polovině,“ prohlásil.

Doporučení pro domácnosti je podle Gavora celkem jednoduché. „Pakliže nejsou vázáni pevným termínem, který jim znemožňuje měnit dodavatele, je nejvyšší čas se zamyslet a vybrat jednu z existujících nabídek fixace, nejlépe na jeden až dva roky,“ uvedl.

Zásoby plynu v ČR jsou výrazně nižší než před rokem

Ekonomika

Shoduje se s ředitelem sekce Energo ze společnosti Kalkulátor.cz Lukášem Kaňokem. „Ceníky budou muset zdražit. Z toho plyne mé doporučení zafixovat si cenu plynu, dokud máme aktuální ceny, které se pohybují okolo 1100 Kč za megawatthodinu bez DPH,“ řekl Novinkám Kaňok.

Růst plateb ve druhé polovině roku

Ceny podle Gavora dosáhly v současné době svého dna. „U fixací jsou pořád nabídky kolem tisíce korun za megawatthodinu. Teď už dodavatelé níže nepůjdou,“ uvedl.

Ještě možná přijde mírné zlevnění smluv na dobu neurčitou. „Přestože u nich největší dodavatelé od ledna výrazně snížili ceny, jsou pořád o dost dražší než fixace,“ prohlásil Gavor.

Pokud by se velkoobchodní cenová úroveň udržela, je podle něj přinejmenším konec zlevňování a nelze vyloučit, že ve druhé polovině roku někteří dodavatelé především fixované produkty začnou navyšovat,“ doplnil. Možné snižování cen plynu očekává až v příštím a přespříštím roce.

Aktuální cena je o čtyřicet procent vyšší než koncem loňského roku. „Ve druhé polovině roku se cena pohybovala kolem 30 až 40 eur za megawatthodinu,“ uvedl Gavor. V té době dodavatelé nakupovali pro letošní rok a umožňovalo jim to postupně přicházet s lepšími a lepšími nabídkami.

Kaňok čeká další zdražování plynu. Protože jeho spotřeba v celé Evropě meziročně výrazně vzrostla, zásoby v zásobnících jsou oproti minulým rokům znatelně nižší. Takže se bude muset dokupovat více plynu než v minulosti.

„A do toho se zavřela cesta pro levný plyn z Ruska. On k nám stále proudí, už ne plynovodem, ale lodí ve formě zkapalněného plynu. A zkapalnění, doprava lodí a následné převedení na plyn v přístavech stojí výrazně více než doprava plynovodem. Takže plyn, co budeme muset dokoupit, abychom naplnili zásobníky, bude stát určitě více než v roce 2024,“ uvedl Kaňok.

Jen v Česku je teď podle něj nyní v zásobnících méně plynu než v minulých letech po konci topné sezony, a to ještě určitě nějakou dobu budeme topit. A co to bude znamenat pro zákazníky? „Jakmile bude dodavatel nakupovat plyn pro další zákazníky, nakoupí ho dráž. Ceny tak bude muset navýšit,“ dodal Kaňok.

Evropa dováží rekordní množství zkapalněného zemního plynu z Ruska

Ekonomika
Související témata:

Výběr článků

Načítám