Článek
Kolem pátečních 9:00 stála jedna MWh plynu s dodáním v březnu ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Rotterdamu 49,8 eura.
Agentura Bloomberg k tomu uvedla, že největší energetická krize v Evropě za několik posledních dekád dál ustupuje, přičemž cena se pod 50eurovou hranici propadla poprvé po 17 měsících (září 2021) a od svého cenového maxima v srpnu 2022 se už propadla o více než 80 procent.
Podle dat serveru Investing byla dokonce cena těsně pod úrovní 50 eur už na konci srpna.
K pádu ceny plynu, který trvá už několik měsíců, dopomohla řada faktorů. Navzdory zimnímu období byly doposud venkovní teploty po většinu času příznivé, což vedlo ke slabší poptávce a zároveň nižší spotřebě, tedy i menšímu čerpání z naplněných podzemních zásobníků. Roli sehrály i dostatečné dodávky zkapalněného zemního plynu (LNG).
Ceny na burze se už nějakou dobu nacházejí hluboko pod úrovní českou vládou stanoveného stropu, který činí 3050Kč s DPH za MWh. Někteří dodavatelé už to ve svých cenících zohlednili a nabízejí stávajícím i novým zákazníkům ceny s fixací pod úrovní stropu.