Článek
"Zdražení (plynu) nepředpokládáme, je otázka dalšího vývoje, jestli nakonec nedojde i ke zlevnění," uvedl.
Cena plynu je totiž závislá na vývoji na ropných trzích, které v posledních týdnech oslabují. Pokud bude tento trend ještě pokračovat, vznikne prostor i pro snížení cen plynu.
Mírně optimistický je také generální sekretář České plynárenské unie Josef Kastl. "Plyn by lidem od ledna určitě neměl zdražit. Pokud nenastane otočení trendu na ropných trzích, mohlo by dojít i k nepatrnému zlevnění. Otázkou je, co přijde po nástupu zimy a čerpání zásob," řekl.
Úřad stanovuje cenu každé tři měsíce
Podle Kastla je to dobrý signál pro zákazníky, protože současné ceny vydrží po celou topnou sezónu. Naopak domácnosti, které k vytápění využívají elektřinu, si od příštího roku připlatí asi osm až devět procent. Roste také cena uhlí i dřeva.
ERÚ stanovuje cenu plynu každé tři měsíce. Zemní plyn pro domácnosti od 1. října zlevnil v průměru o 5,5 procenta. [celá zpráva] Domácnosti, které plyn používají i na vytápění, platí dnes za kubík od 9,30 až 10,50 koruny podle regionů. Majitel domku například v severních Čechách se spotřebou 3000 kubíků ročně tak zaplatí při dnešních cenách i s paušály 32 160 korun.
K 1. dubnu 2007 ale ERÚ zruší veškerou regulaci tuzemského trhu s plynem. Ten tak bude plně liberalizován, podobně jako trh s elektřinou. Odborníci se proto domnívají, že poté nastane spíše zdražování.