Hlavní obsah

Plnění směrnic EU ohrožuje budoucnost českých drůbežářů, varuje Bendl

Farmáři v řadě zemí Evropské unie nesplní do konce roku podmínky týkající se velikosti a kvality klecí pro nosnice. Česko se kvůli tomu podle ministra zemědělství Petra Bendla bojí možné likvidace českých drůbežářů. Ohrozit by je mohl dovoz levnějších vajec ze zemí, kde normy na rozdíl od Česka neplní. Evropská komise hrozí "hříšníkům" sankcemi. Je ale otázkou, jak moc a kdy zasáhne.

Foto: Profimedia.cz

Intenzivní chov slepic

Článek

Podle komise se problém, že farmáři klece neupraví do souladu s normami unie, bude k termínu počátku roku týkat víc než 51 miliónů slepic v nejméně 11 státech z 27 zemí EU. Podle Bendla je neakceptovatelné, že ani za 12 let, co se o tom hovoří, nebyly schopny k požadovaným změnám přistoupit.

"My na to říkáme, že jsme zemí, která dodržela všechna pravidla," podotkl Bendl s tím, že ČR chce tvrdé postihy. "Pro naše drůbežáře to znamenalo nové výdaje, tudíž složitou návratnost," dodal. "Ceny vajec tam, kde se zlepšila pohoda zvířat, budou samozřejmě vyšší než tam, kde s tím nic neudělali," dodal.

Komisař Dacian Ciolos Čechy i další země ujistil, že se chystá "hříšníky" trestat. Český ministr ale dodal, že prý i komise připouští, že to nemusí být hned tak evidentní. Nelze prý nutit zemědělce k tomu vejce vyhazovat.

Norma platí, ale...

Problém souvisí s pravidly, na nichž se unie dohodla již v roce 1999, přičemž norma začne platit od počátku roku. Většina českých farmářů už pravidla pro zlepšení životních podmínek nosnic zavedla, což pro ně ale znamenalo jisté investice. Jenže zemědělci v několika státech unie termín s velkou pravděpodobností nestihnou. Mezi těmito zeměmi je třeba Belgie, Francie, Španělsko, Rumunsko i sousední Polsko.

"Ta konkurence, zejména Poláků směrem k České republice, může být likvidační pro (český) drůbežářský průmysl," řekl Bendl s tím, že Praha bude muset hledat nástroje jak tomu zabránit.

Související témata:

Výběr článků

Načítám