Článek
PES dovoluje bazénům otevřít od třetího stupně za stejných podmínek, jaké platí u ostatních hromadných akcí.
U vnitřních akcí a krytých bazénů bude ve třetím stupni umožněna kapacita 10 osob, ve druhém 50 osob a v prvním 100. Zejména u větších areálů pro stovky až tisíce návštěvníků nedává podle ČUCR otevření za takových podmínek ekonomický smysl.
Hlavní hygienička Jarmila Rážová s Národní sportovní agenturou sice připravuje doplnění systému PES o speciální tabulku pro sport, její parametry však dosud nejsou známy. Stejně tak není jasné, zda nové parametry budou pro bazény příznivější.
Vládní opatření podle ČUCR zasáhla 1150 provozovatelů s více než 17 tisíci zaměstnanci s ročním obratem přesahujícím osm miliard korun. K prohloubení ztrát přispělo i oznámení o uzavření ze strany vlády na jaře i na podzim pouhý den předem, upozornil prezident ČUCR Viliam Sivek.
Bazény se podle unie přitom nepotýkají jen s výpadkem tržeb. Mnoho technologií musejí i v době uzavření udržovat v provozu za vysoké náklady. Podle odhadů ČUCR musely české bazény kvůli koronaviru a vládním restrikcím také vypustit minimálně 400 tisíc kubických metrů vody.
Státní podpora je podle ČUCR pro bazény minimální. Provozovatelé mohli využít program na podporu zaměstnanosti Antivirus nebo požádat o příspěvek na komerční nájem.
ČUCR se Svazem léčebných lázní a Asociací bazénů a saun ČR navrhují vznik programu Covid bazény. Kompenzace by mohla být počítána například z loňských tržeb.