Hlavní obsah

Platy manažerů zachráněných amerických firem se dramaticky sníží

Washington
Aktualizováno

Celkové odměny vedoucích pracovníků sedmi velkých státem zachráněných firem v USA se sníží o více než polovinu a platy v hotovosti budou proti loňsku nižší o více než 90 procent. Rozhodl o tom ve čtvrtek prezidentův pověřenec pro firemní platy, takzvaný "platový car" Kenneth Feinberg.

Článek

Washington tím reaguje na pobouření veřejnosti nad vysokými odměnami zejména ve finančním sektoru, který díky vládní pomoci překonal těžkou krizi.

Feinberg nařídil radikální zkrácení manažerských platů bankám Citigroup a Bank of America, pojišťovně AIG a automobilkám General Motors a Chrysler spolu s jejich finančními pobočkami. Firmy budou muset snížit platy a celkové odměny svých 25 nejlépe placených vedoucích pracovníků. Feinberg také nařídil, aby většina platů šla manažerům ve formě dlouhodobě držených firemních akcií.

Feinberg přiznal, že jeho krok byl reakcí na rozhořčení veřejnosti nad platy ve velkých firmách. "Jsem mimořádně citlivý na veřejné pobouření," řekl "car" novinářům. Dodal, že plány odměn, které mu firmy předložily, nebyly do jednoho "v souladu se zájmy veřejnosti".

Zdravější společnosti peníze vrátily

Prezident Barack Obama ve čtvrtek Feinbergův plán ještě před jeho oznámením přivítal a řekl, že ho uráží, když slyší o vysokých prémiích u státem zachraňovaných firem. Dodal však, že je nutné udělat ještě více. Ministr financí Timothy Geithner však upozornil, že rozhodnutí udržuje rovnováhu mezi nutností omezit nadměrné odměny a potřebou zachování silného managementu u firem, které se musí vymanit z krize.

Letošní peněžní platy 25 manažerů AIG tak podle nařízení klesnou o 91 procent a jejich celková přímá kompenzace se sníží o 58 procent. U Citigroup bude sníženi činit 96, respektive 70 procent a u General Motors 31 a 20 procent.

Feinbergovo nařízení bude platit hlavně pro listopad a prosinec. V těchto měsících se určují prémie za celý rok, které zejména ve finančním sektoru tvoří hlavní část celkových odměn.

Vláda nebude požadovat vrácení odměn, které již byly letos vyplaceny. Snížené platy však budou základem pro rozhodování o odměnách v roce 2010, řekl Feinberg. Manažeři budou podrobeni platovým omezením, dokud jejich firmy budou čerpat podporu z vládního fondu na záchranu finančního sektoru, který vznikl loni v celkové sumě 700 miliard dolarů. Řada zdravějších bank tuto podporu již vrátila, zejména proto, aby nebyla svázána platovými lmity, kvůli nimž by mohly ztratit nejlepší zaměstnance.

Radikální, ale u veřejnosti populární zásahy proti platům manažerů přijala vláda brzy poté, co řada bank oznámila vysoké manažerské bonusy. Zprávy o nich v posledních dnech zvýšily napětí mezi Bílým domem a Wall Streetem.

Výběr článků

Načítám