Článek
Oproti loňsku se zlepšilo saldo bilance zboží a služeb, která skončila letos v prvním čtvrtletí přebytkem 107,2 miliardy korun. „Meziročně se výsledné saldo zlepšilo o 76,9 miliardy korun v důsledku vyššího tempa růstu vývozu zboží v porovnání s přírůstkem dovozu a výsledné saldo obchodní bilance se zbožím bylo aktivní ve výši 85,7 miliardy korun - meziroční zlepšení o 53,7 miliardy korun,“ sdělila ve svém komentáři centrální banka.
Bilance služeb skončila také přebytkem, a to 21,5 miliardy korun, ale na rozdíl od zboží meziročně aktivní saldo pokleslo o 2,8 miliardy. „Tento pokles ovlivnilo především navýšení dovozu pojišťovacích a telekomunikačních služeb,“ uvedla ČNB. Celkový obrat zboží a služeb v běžných cenách byl ve srovnání s loňskem o 9,2 procenta vyšší, když vývoz vzrostl o 146,2 miliardy a dovoz o 69,4 miliardy.
Bilance důchodů naopak skončila v prvním kvartálu tohoto roku v deficitu. U prvotních důchodů schodek dosáhl 44,2 miliardy korun, a meziročně tak narostl o 15,4 miliardy. Růst schodku ovlivnilo podle banky především zvýšení objemu reinvestovaného zisku náležejícího zahraničním vlastníkům.
Stoupl také schodek bilance druhotných důchodů, a to o 2,6 miliardy korun na 23,4 miliardy. Podle centrálních bankéřů se u druhotných důchodů zhoršila bilance převodů domácností ve vztahu k zahraničí.
Kapitálový účet byl v prvním čtvrtletí v přebytku 17,8 miliardy korun. Meziročně se tak jeho bilance zlepšila o 22,2 miliardy, protože v loňském prvním čtvrtletí se propadl do schodku přesahujícího čtyři miliardy korun. K přebytku přispěly podle banky vyšší příjmy z rozpočtu Evropské unie.
Podle měsíčních údajů byl letos běžný účet platební bilance od začátku roku vytrvale v přebytku. V dubnu přebytek činil 16,7 miliardy korun, a to zejména díky kladné bilanci zboží a služeb dosahující 30,5 miliardy.