Článek
Na finančním účtu byl vykázán příliv peněz ze zahraničí ve formě čistých půjček 2,1 miliardy korun. Rezervní aktiva vzrostla bez vlivu kurzových rozdílů o 13,4 miliardy korun.
„Od začátku letošního roku dosáhl běžný účet přebytku 66,2 miliardy korun, tedy o 13,2 miliardy korun méně než za stejné období loňského roku. V posledních dvou měsících roku by příznivý vývoj zahraničního obchodu měl vést ke zlepšení běžného účtu,” řekl Novinkám analytik Raiffeisenbank František Táborský.
„Českému exportu letošní posilování koruny zatím příliš neuškodilo a pro celý letošní rok očekáváme přebytek zahraničního obchodu mírně pod úrovní 160 miliard korun,” dodal Táborský. Běžný účet by podle něj za celý letošní rok mohl dosáhnout přebytku jako v loňském roce.
Loni přitom běžný účet dosáhl rekordního přebytku 52,6 miliardy korun. O rok dříve to bylo 41,4 miliardy a v roce 2014 jen 7,48 miliardy. Letos tak zůstane již čtvrtý rok v řadě v plusu. Jde o první takové období od vzniku České republiky. V předchozím období byla platební bilance schodková.
Bilance zboží a služeb podle centrální banky byla ve třetím čtvrtletí v přebytku 70,4 miliardy korun. Meziroční pokles o 2,4 miliardy souvisel s nižším dosaženým přebytkem obchodní bilance se zbožím, zatímco přebytek bilance služeb meziročně mírně narostl.
„Zvýšily se především příjmy ze zpracování zboží pro zahraniční vlastníky, z potrubní dopravy a z přenosu elektrické energie doprovázené poklesem dovozu opravárenských služeb. Naopak aktivum bilance cestovního ruchu se meziročně snížilo vlivem vyšších výdajů českých občanů na zahraniční cesty,” uvedla ČNB.
Zároveň revidovala údaje o schodku za předchozí čtvrtletí. Podle aktualizovaných údajů se deficit prohloubil o miliardu na 8,6 miliardy korun.