Článek
„Víme, že máme omezený čas a zároveň zákony, které potřebujeme dotáhnout. A tento budeme dotahovat těžko. Ta většina tu evidentně není,“ připustil pro Novinky předseda KDU-ČSL Marek Výborný.
Ministerstvo životního prostředí, vedené jeho lidoveckým kolegou Petrem Hladíkem, věří, že zálohování spustí nejpozději od ledna 2027. PET lahve a plechovky by lidé odevzdávali v supermarketech či na benzinových pumpách. Za každou by dostali zpět zaplacenou zálohu.
Jenže poslanci už měli návrh projednávat dvakrát - naposledy v úterý v rámci mimořádné schůze - a ani v jednom případě se k němu nedostali. V sále vždy chyběl dostatek zákonodárců.
Zálohování PET lahví výrazně zlepší recyklaci, říká šéf Mattoni Pasquale

Hladík na projednání dál trvá. „Pokud se tato novela neprojedná, je to vítězství odpadových firem a těch, kdo chtějí prodloužit skládkování. Těch, kteří chtějí z Česka dál popelnici Evropy,“ prohlásil.
Alespoň druhé čtení
Lidovci se mohou spolehnout na hlasy TOP 09. V případě ODS a Starostů a nezávislých ale mnozí váhají. Výhrady má například místopředseda hnutí STAN a ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček. Nelíbí se mu, že návrh na odpady nahlíží jen z pohledu PET lahví a neřeší odpady koncepčně.
Vyloženě blokovat jej ale neplánuje, diskusi vítá. „Tak, jako chceme, aby byly respektovány naše programové priority, tak ani my nebudeme aktivně blokovat priority našich partnerů,“ řekl Novinkám Vlček.
Podle šéfa hospodářského výboru Ivana Adamce (ODS) může zákon projít alespoň do druhého čtení. „V tom určitá vůle je, já sám to podporuji. Záleží totiž na parametrech, které můžeme ve výborech upravit,“ sdělil.
Posun do druhého čtení ale nestačí. Pokud Sněmovna návrh do voleb neodsouhlasí, spadne pod stůl. Na schválení přitom zbývá jen půl roku.
Potupa ve Sněmovně. Koalice neprosadila vlastní mimořádnou schůzi

Rychle a nevýhodně
O osud zálohování se obávají ekologické spolky a nápojářské společnosti, které patří mezi jeho největší podporovatele. Odkládání vnímají jako selhání poslanců.
„Mrzí nás, že připravený návrh nedostal prostor k projednání. Česko tak zbytečně ztrácí čas i potenciál dělat věci lépe,“ uvedl Pavel Vavruška, obchodní ředitel společnosti KOLI, Sodovkárna Kolín.
Podle Luftie Miňovské, mluvčí Mattoni 1873, stát riskuje, že bude muset zavést zálohování narychlo a v méně výhodné podobě pro firmy, obce i spotřebitele.
Země, která nedovede příští rok vytřídit 80 procent plastových lahví a plechovek, bude muset spustit zálohový systém povinně. Česko aktuálně třídí asi tři čtvrtiny PET lahví, u plechovek je to zhruba čtvrtina.
Některé obce se ale obávají, že je zálohování připraví o část příjmů. Například Petr Bielan, technický náměstek ostravské svozové společnosti OZO Ostrava, vyčíslil, že výpadek v tomto městě může činit 20 až 25 milionů ročně.
Ministerstvo s tímto výkladem nesouhlasí. Obcím v návrhu přiznává 15 procent ze všech nevyzvednutých záloh a tvrdí, že ve výsledku mohou na změně i vydělat.
PŘEHLEDNĚ: Jak bude fungovat zálohování PET lahví a plechovek
