Článek
„Ostatní země si tam rovněž dávají vyšší částku, než která je určená v dotaci,“ prohlásil avlíček. Už dříve řekl, že kromě vyčleněných 172 miliard Kč v dotacích chce Česko čerpat i přes 18 miliard ve formě úvěru.
Peníze mají jít především do ekologie a digitalizace, což je hlavní požadavek Evropské unie. V praxi má jít třeba o dotace na nákup elektrobusů, zateplování budov či rychlý internet. Vedle toho jde o dlouhý seznam oblastí včetně zdravotní prevence, vzdělávání i kultury.
Plán obnovy cílí na energetiku i vlaky
Plán má nyní 500 stran a je v meziresortním připomínkovém řízení, vláda by o něm měla hlasovat ještě tento měsíc. Termín odevzdání do Bruselu je 30. dubna.
Poslanci ve čtvrtek v několikahodinové debatě přispěchali s dalšími návrhy, jak peníze využít, třeba na rekonstrukce tramvajových tratí nebo obnovu brownfieldů, jež z plánu vypadla.
Pirát František Kopřiva zdůraznil, že plán nemá být o „porcování medvěda“, peníze by měly jít do konkurenceschopných oblastí s vysokou přidanou hodnotou. „Nechceme být montovnou Evropy,“ dodal.
Revize možná
Prosazuje také usnesení, aby vláda požádala Brusel o pět týdnů odkladu na vypořádání připomínek. Vláda ho podle něj poslancům představila pozdě.
„Sedmdesát procent všech zdrojů musí být pod smlouvou do konce roku 2022. Jakékoliv zdržení je v neprospěch ČR,“ řekla.
Konečné schválení Radou EU by podle Havlíčkovy náměstkyně Silvany Jirotkové mělo být v srpnu. Ačkoliv je plán závazný, bude možná v horizontu jednoho roku jeho revize.