Článek
„Každý rok se vypořádáváme s dalšími překážkami, od covidu přes skokové nárůsty cen energií a surovin, válku na Ukrajině, zvýšení daní, nekončící bujení administrativy až po povodně, jejichž dopad jsme také pocítili. Přesto se nám daří růst,“ hodnotí vývoj generální ředitel a vrchní sládek Josef Vávra.
Jak loni uvedl Český svaz pivovarů a sladoven, dlouhodobý trend poklesu prodejů českého piva pokračoval i v roce 2023. Místní spotřeba piva se snížila o 2,4 procenta. Svaz to připisoval ekonomické nejistotě a změnám v chování zákazníků.
„Pozorujeme měnící se návyky spotřebitelů, kteří se stále častěji přiklánějí k nealkoholickému pivu či míchaným nápojům na bázi piva,“ uvedl tehdy Tomáš Slunečko, výkonný ředitel svazu.
Dvě třetiny piva Bernard vyčepují restaurace a hospody ze sudů, třetina se prodá v lahvích. Na českém trhu je přitom podle statistiky poměr přímo opačný. Český svaz pivovarů a sladoven loni uvedl, že sudové pivo tvoří už jen 29 procent spotřeby, což souvisí s pomalejším návratem spotřebitelů do hospod a restaurací.
Zvyšování produkce není cílem
Podle spolumajitele humpoleckého pivovaru Stanislava Bernarda se zúročuje dlouhodobá práce. „Má smysl jít vlastní cestou v marketingu a mít schopné obchodníky, kterým se daří nacházet nová odbytiště, i když řada provozoven v posledních letech padla,“ míní Bernard. Podle něj se pivovar přiblížil na hranu svých kapacit.
„I nadále platí, že zvyšování výstavu piva není naším cílem, a letos budeme nadále dělat vše pro maximálně kvalitní pivo a služby,“ doplnil na dotaz Novinek mluvčí pivovaru Radek Tulis.
Pohled do historie ukazuje, že výstav Rodinného pivovaru Bernard se zvyšuje od roku 2001, kdy uvařil 95 tisíc hektolitrů. „Hranici 400 tisíc hektolitrů se podařilo přesáhnout poprvé v roce 2019, v následujících letech ovšem přišel pokles prodeje v důsledku opatření proti šíření covidu, které přineslo zavírání hospod a podobně,“ poznamenal Tulis.
Od roku 2022 však křivka opět roste, navíc pětinu své produkce vyváží Bernard do zahraničí, nejvíc na Slovensko, do Švédska a Bulharska. Pivovar zaměstnává 267 lidí, dalších 28 osob pracuje ve vlastní sladovně v Rajhradu u Brna.
Jímání oxidu uhličitého
V letošním roce chtějí v Humpolci uvést do zkušebního provozu technologii jímání oxidu uhličitého, který vzniká při procesu kvašení piva. „Nejen že plyn nebudeme vypouštět do ovzduší, ale především poslouží jako takzvaný tlačný plyn pro přesun piva z tanků do sudů a lahví,“ vysvětluje Radek Tulis.