Článek
Alkohol je v Rusku chronický problém, v některých regionech po desetiletí decimuje hlavně mužskou populaci. Občasné vládní ozdravné programy hraničící s prohibicí zůstávají bez valného výsledku, potřební si pomáhají podomácku vyrobeným "samohonem". Úřady manévrují s cenovou regulací, snižování cen ale epidemii alkoholismu jen zhoršuje, zvyšování zas podněcuje nebezpečnou domácí produkcí hrozící otravami metanolem.
Ministerští úředníci si od svého návrhu slibují oživení trhu, který je v Rusku v krizi mimo jiné i v důsledku západních sankcí. Pivovary tvrdí, že dosavadní právní úprava regulující prodej alkoholu, údajně jedna z nejtvrdších na světě, je vůči pivu diskriminační. Výrobci tvrdého alkoholu, tedy hlavně vodky, naopak pro změnu nevidí důvod.
Mezi poslanci podle ruských médií vyvolal ministerský návrh zděšení. Za bezzásadovou a cynickou provokaci označil plán bývalý ruský hlavní hygienik, poslanec Státní dumy Gennadij Oniščenko. "To teď budeme pivo prodávat ve školách a předepisovat kojícím matkám, abychom zvýšili laktaci?" komentoval ironicky v rozhovoru s novináři ministerský záměr. Na původce nápadu chce podat žalobu.
Podle nezávislých expertů nespadl návrh ministerstva obchodu z nebe, protože pivo bylo v Rusku na seznam alkoholických nápojů zařazeno až v roce 2011. Do té doby prodej nepodléhal omezením, takže postupně se tento nápoj dostal na první místo v seznamu příčin alkoholismu. Dnes zákon zakazuje jeho noční prodej, pivo se nesmí prodávat v pouličních stáncích a nepřípustná je jeho distribuce v plastových lahvích s objemem nad půldruhého litru.