Článek
"Prezident ČSA Radomír Lašák osobně nezvládá tíživou ekonomickou situaci, propadá hysterii a hledá viníky krize mezi zaměstnanci," uvedla asociace v tiskovém prohlášení.
Piloti proto na Lašáka podali žalobu na ochranu osobnosti a dožadují se i finančního odškodnění ve výši půl miliónu korun. Vadí jim například to, že je Lašák měl slovně napadat při dubnovém vyjednávání o mzdách.
Pilotům vadí také zavedení předletové prohlídky bez účasti leteckých mechaniků a zavádění interních předpisů, které jsou podle nich v rozporu se zákoníkem práce. "Jednání vedení ČSA chápeme jako zoufalou snahu shodit vinu za vlastní neúspěchy v posledních letech na zaměstnance společnosti," uvedli piloti.
Piloti hodlají proti výše uvedeným krokům společnosti protestovat. "Protestní akce se uskuteční v průběhu července, nenaruší provoz ČSA a nebude mít žádný ekonomický dopad na hospodaření společnosti," uvedla asociace. Formu ani termín protestu neupřesnila.
ČSA považuje opatření proti dopadům krize za standardní
Podnik považuje jednání pilotů za neadekvátní. „Způsob komunikace vnitrofiremních záležitostí přes média považujeme za nepřijatelný. Společnost účelově poškozuje. České aerolinie nadále preferují formu standardního interního jednání se zaměstnanci a odborovými organizacemi. Vedení společnosti má odpovědnost za všech 4 600 zaměstnanců společnosti,“ komentovala protest pilotů ČSA mluvčí společnosti Hana Hejsková.
Podle ní jsou k řešení krize využívány standardní opatření, která se používají ve šech oborech podnikání.