Článek
„Že klavíry koupíme, jsme se rozhodli hned, jak jsme se o problému dozvěděli. S manželkou jsme se domluvili, že je naše nadace obratem věnuje českým školám. Přáli bychom si, aby se těch 11 nástrojů stalo symbolem české hrdosti a soudržnosti,” uvedl Komárek.
Prezidentka Petrofu Zuzana Ceralová Petrofová Komárkův krok ocenila a označila ho za velkorysý. „Mne osobně nejvíc překvapila rychlost a rozhodnost Karla Komárka, s jakou k tomuto neplánovanému obchodu přistoupil," uvedla.
Podle ní je dodávka k dispozici ve skladech v Hradci Králové a nic nebrání její distribuci. Nadace 11 nástrojů z čínské zakázky rozdá českým školám. „Jsme rádi, že se naše klavíry dostanou do českých škol,” dodala Ceralová Petrofová.
Číňané nepřevzali piana od českého výrobce Petrof. Prý kvůli Vystrčilovi
Podle Ceralové Petrofové odběratel pro Peking a okolí do Hradce Králové napsal, že se v Číně mluví o tom, že čínská vláda chce na Česko uvalit sankce a že on nemá na to, aby platil pokuty.
„Poprosil nás o pozastavení dodávky,” řekla v pátek Ceralová Petrofová. Expedici nástrojů již měl Petrof připravenou.
Ceralová Petrofová v roce 2016 hovořila o tom, že Čína pokrývá zhruba 35 procent tržeb Petrofu. V roce 2019 v tamním městě Si-an otevřela druhou galerii Petrof na světě po Hradci Králové. Podle firmy tam lidé mohou „nad šálkem dobré kávy a hrát na nástroje značky”.
Hospodaření poznamenala pandemie
Letošní hospodaření Petrofu poznamenává pandemie koronaviru. Původní plán prodeje na úrovni 290 milionů korun se podle Ceralové Petrofové kvůli pandemii nenaplní.
V květnu podnik odhadoval pokles proti plánu o 40 až 50 procent, nyní očekává snížení asi o pětinu na úroveň 230 milionů korun. Menší pokles je především díky dobrým prodejům v ČR, Evropě a v Rusku. V červenci se začala zotavovat i poptávka v Číně.
Loni Petrof, jehož vznik sahá do roku 1864, zažil dobrý rok. Tržby společnost zvedla meziročně o devět procent na 310 milionů korun, což byl nejlepší výsledek za posledních 11 let. Čistý zisk činil 11 milionů korun.