Článek
Japonský jen i zlato šly nahoru nejvíce od brexitu s tím, jak investoři přecházejí z rizikovějších na bezpečnější aktiva. Tři procenta ztrácejí indické akcie, o více než 2,5 procenta přicházejí akcie v Hongkongu, Jižní Koreji a na Taiwanu.
Polský zlotý mezi čtvrtou a osmou hodinou ranní oslabil o 0,4 procenta a maďarský forint ztratil přibližně půl procenta. Euro posílilo 1,1222 dolaru.
„Výprodeje se přesunou i na evropské akciové trhy. Obecně se dá pro globální finanční trh předpokládat výrazný nárůst volatility a přesun investorů k bezpečnějším aktivům, jako jsou dluhopisy rozvinutých zemí, měny zemí s vyrovnanou vnější pozicí nebo zlato,“ uvedl pro Novinky analytik Komerční banky Miroslav Frayer.
„Na akciových trzích zprvu zřejmě dojde k výprodejům napříč všemi sektory. První silnější technická podpora pro S 500 je na hranici 1950 bodů, což je proti aktuální úrovni zhruba o devět procent níže,“ dodal.
„Nejvíce však negativní dopady Trumpova vítezství pocítí rozvíjející se trhy a především ty země, které jsou pro USA významným obchodním partnerem. Mezi ty patří například Kanada, Mexiko, Korea, Tchaj-wan, Irsko a Čína,“ sdělila Novinkám ekonomka Jana Steckerová.
„Aby Fed zklidnil situaci na trhu, pravděpodobně odloží prosincové zvýšení sazeb a přispěchá s více holubičí politikou,” dodala.
Japonsko už zvažuje měnovou intervenci, která má zabránit dalšímu posilování měny, které by vedlo k oslabení exportu, a zastavit propad na burze. [celá zpráva]
Peso jako volební barometr
Výrazná reakce pesa, které oslabilo o dvanáct procent a je na několikaletém minimu, není překvapením. Peso si v průběhu kampaně vedlo nejhůře v září, kdy volební průzkumy naznačovaly reálnou šanci na zvolení Trumpa prezidentem. Naopak od první debaty, kdy se Trumpovi v průzkumech přestalo dařit, peso opět posilovalo. [celá zpráva]
Trump dlouhodobě prosazuje stavbu zdi na hranici s Mexikem, o níž tvrdí, že ji zaplatí mexická vláda. Zároveň hovoří o možném vyjednání nových podmínek pro fungování severoamerické zóny volného obchodu NAFTA, jejímiž členy jsou USA, Kanada a právě Mexiko. Všechny tyto návrhy by měly bezprostřední dopad na mexickou ekonomiku.