Článek
Další klient líčil spory se sousedem. „Říkal mi, že mám ohlásit škodu, co jsem mu způsobil. No, tentokrát je to fér. Ty větve z mého stromu spadly na jeho auto. Ale dávejte si na něj pozor. Jemu se furt něco nelíbí. Na jaře reklamoval, že okvětní lístky z mé třešně za větru narušují zeleň jeho trávníku, a v létě si zase stěžoval, že jak často grilujeme, z naší parcely pořád cítí česnek a bolí ho z toho žlučník,“ uvedl.
Nikdo další, ani kozel, újmu neutrpěl
V Kooperativě zase řešili poškození auta neobvyklým viníkem. „Slyšel jsem velké rány do plechu, vyšel jsem před dům a zjistil jsem, že mi kozel trká do auta. Naštěstí se jednalo pouze o poškozené plechy, nikdo další, ani kozel, újmu neutrpěl. Přesto se škoda vyšplhala na sto tisíc korun,“ popsal klient.
Podle mluvčího Kooperativy Milana Káni se perličky občas najdou i v lékařských zprávách. „Včera ho klovl kohout pod pravé koleno, při snaze nakopnout kohouta pacient trefil nohou králíkárnu – zlomenina palce pravé nohy, sádra,“ stálo v jedné z nich.
Samostatnou kapitolou jsou úrazová hlášení během Vánoc. Například klientce Generali České pojišťovny se při zdobení stromku zamotala noha do světelného řetězu. „Následně upadla, podvrtla si kotník, a ještě na ni spadl i ten stromeček,“ doplnila mluvčí pojišťovny Monika Majerčíková.
A přidala hned další: „Klient kousl do vánoční ozdoby, protože si myslel, že je to čokoláda. Vylomil si dva přední zuby a musel na pohotovost. “
V procesu likvidace pojistné události klienti Allianz nahrávají do její aplikace dokumenty ke škodě. „Měli jsme klienta, který je k nám nahrát nechtěl, umístil je na vlastní doménu, takže kromě policejního protokolu, jsme si mohli pustit nejen video z místa činu, ale také hudební doprovod,“ popsala lehce bizarní historku mluvčí pojišťovny Marie Petrovová.
Častěji odhalují podvody
Podle expertů letos vzrostl počet odhalených pojišťovacích podvodů, meziročně zhruba o polovinu. Týkají se hlavně pojištění vozidel, ale i pojištění osob.
Pojistné podvody odhalí i fotky na internetu
Pojišťovny na odhalování podvodníků spolupracují. Pomáhá jim také sofistikovaný software, který dokáže upozornit na to, že v daném případě je něco v nepořádku.
„Pracuje totiž s databází, ve které jsou typické situace, kdy k pojistným podvodům nejčastěji dochází. A pokud jim nahlášený případ odpovídá, tak na něj upozorní. Pak už záležitost přebírají vyšetřovatelé škod. Mají hodně zkušeností a umí si všimnout i drobnosti, kterou třeba podvodník opomenul,“ podotkl David Poes ze životní pojišťovny Youplus.
Existují i programy, které umí z klientovi řeči vyhodnotit, jestli lže, nebo ne. Roli hraje například to, že u sdělení určité informace znervózní. Důležitá je rovněž intonace či pauzy v řeči.