Článek
V loňském roce díky sociálním odvodům do penzijního systému přiteklo 480,29 miliardy korun. Na starobních, invalidních, vdovských a vdoveckých penzích bylo vyplaceno 460,51 miliardy korun.
V roce 2018 byl rozdíl příjmů a výdajů vyšší než v loňském roce. Přebytek činil 22,01 miliardy. V roce 2017 dosahoval 900 milionů korun.
Ještě v roce 2016 byl však penzijní systém ve schodku 16,3 miliardy korun. Nejvyšší byl deficit v letech 2012 a 2013, kdy se každý rok blížil 50 miliardám korun.
Ceny v Česku raketově vzrostly
Za přebytkem veřejného důchodového systému je dobrá kondice české ekonomiky.
Česko má nejnižší nezaměstnanost v EU a výdělky rostou. Díky tomu do důchodového systému posílá příspěvky více lidí a výše odvodů se zvyšuje úměrně k rostoucím mzdám.
Růst ekonomiky však začíná zpomalovat. Zatímco loni HDP rostl podle posledních odhadů resortu financí o 2,5 procenta, letos by to mělo být o dvě procenta. Nezaměstnanost by se mohla mírně zvednout z dvou procent na 2,2 procenta.
Reforma penzí? Depresivní i na české poměry, reagují experti na návrhy Maláčové
Důchody v Česku na konci loňského roku od ČSSZ dostávalo 2,9 milionu lidí. Úřad posílal přes 2,4 milionu starobních a téměř 419 tisíc invalidních penzí. Dalších 63 730 mužů, žen a dětí pobíralo pozůstalostní důchod.
Průměrný starobní důchod se na konci loňského roku dostal na 13 468 korun. Vlastní penzijní systémy mají také resorty obrany či vnitra.
O reformě penzí jedná důchodová komise. Shoda v ní panuje na rozdělení nynějšího systému na dva pilíře. Z nultého by se poskytoval solidární základní důchod, který by se mohl vyplácet z daní. Z prvního pilíře by se z odvodů platila zásluhová část penze.