Článek
„Povodní poškozené peníze je nutno co nejdříve rozložit a usušit. Dále doporučujeme neuchovávat zvlhlé nebo mokré bankovky v balíčcích nebo v uzavřených obalech, kde může velmi rychle dojít k procesu tlení,“ varovala mluvčí centrální banky Petra Vlčková.
Před zasláním poškozených peněz do České národní banky je podle ní třeba bankovky a mince (pokud byly ty druhé například mechanicky poškozeny) omýt v roztoku dezinfekčního prostředku, například sava, v poměru jeden díl dezinfekčního prostředku na dvacet dílů vody.
Následně by je podle Vlčkové měli lidé omýt čistou vodou, usušit a vložit do vhodného obalu. Tím může být například obálka, igelitový sáček nebo plastové pouzdro.
I náklady vynaložené na odstranění škod po povodni vám proplatí pojišťovna
Dalším krokem je stáhnout si z webu ČNB formulář žádosti o poskytnutí náhrady za nestandardně poškozené tuzemské bankovky a mince (Příloha 1 od strany 7). „V případě předkládání většího počtu platidel je třeba uvést telefonní číslo nebo e-mailovou adresu,“ uvedla Vlčková.
V žádosti o poskytnutí náhrady by pak lidé měli do části Popis okolností a způsobu, jakým došlo k poškození tuzemských bankovek a mincí, včetně časových údajů uvést text Povodně.
Vlhké bankovky prodlouží lhůtu pro výměnu
Následně je třeba poškozené peníze společně s řádně vyplněnou žádostí vložit do poštovního obalu, na vhodné místo uvést text Povodně a zaslat na ústředí nebo pobočkám ČNB s tím, že v Českých Budějovicích, Plzni a Ústí nad Labem je to možné jen do 31. října.
Pokud budou podle Vlčkové bankovky mokré nebo zvlhlé, není možné je strojově zpracovávat a jejich nahrazení bude vyžadovat delší dobu. „Tuto dobu prodlouží proces vysušení a oddělení jednotlivých bankovek, kontrola jejich počtu a také pravosti. ČNB bude při zpracování poškozených bankovek, které bude nutno vysoušet, dávat přednost penězům předloženým fyzickými osobami,“ dodala.