Článek
Předsedkyně Sněmovny se dokonce sama chystá podat poslanecký návrh na zavedení daně, pokud se k tomu neuchýlí celá koalice. „Nevidíme jediný relevantní důvod, proč jeden druh alkoholu od daně osvobozujeme. Alkohol škodí, ať má jakoukoli podobu,“ řekla Novinkám Pekarová Adamová.
Připomněla, že vládní pětikoalice o tom vede debatu rok a půl, přičemž neoblomní jsou zejména lidovci. „Proto jsme na posledních jednáních ostatní strany informovali, že jsme připraveni návrh předložit samostatně,“ dodala předsedkyně TOP 09.
Její strana zároveň o dani diskutuje se zástupci vinařů. „Ti sami přiznávají, že je řada dalších věcí, v nichž je potřeba udělat pořádek – tisíce producentů vína se totiž vyhýbají placení jakýchkoli daní, i těch, které se na ně vztahují už nyní,“ dodala.
Fiala: Daň na tiché víno? Nechci už moc zasahovat do daňového systému
Výborný krčí rameny
K možné změně se ale staví skepticky premiér Fiala. Původně prohlašoval, že se věc uzavře do začátku prázdnin. Nyní však nadále podle něj jednání o dani na nešumivé víno v rámci koalice trvají.
Novinkám ale zároveň jasně naznačil, jaké očekává vyústění. „Debata úplně u konce není, nicméně já už nemám moc v úmyslu zasahovat do daňového systému,“ sdělil.
Osobně prý patří k lidem, kteří jsou k zavedení daně opatrnější. „Nemyslím si, že bychom měli dělat rychlé kroky na úkor kvality a jistoty toho, jaký dopad to bude mít na české producenty vína,“ řekl.
Zhruba dvě třetiny vína se ovšem do Česka vozí z ciziny, takže také zahraniční prodejci platí nulovou daň.
Lidovecký ministr zemědělství Marek Výborný se s názorem Fialy ztotožňuje. „Vidím to stejně,“ podotkl k výroku o nezasahování do daňového systému.
Vinaři: Spor o daň z nás udělal vyvrhele, nechybí urážky a útoky
Snaha TOP 09 prosadit daň prostřednictvím poslaneckého návrhu podle něho změnu nepřinese. „Trochu nad tím krčím rameny, protože zhruba vidíme, jaké je rozložení sil ve Sněmovně a její postoj k této věci,“ řekl. Proti dani se vymezují poslanci opozičních ANO a SPD.
„Pro mě je to trochu nepochopitelná snaha jednoho koaličního partnera zviditelnit se na jednom tématu,“ dodal Výborný.
Se svazem vinařů chce Výborný hledat cesty, jak změnit „některé nešvary, které v sektoru dlouhodobě jsou“. „Což se ale netýká spotřební daně,“ uzavřel ministr.
Naopak vládní STAN je pro zavedení daně. Za peníze, které by se z daní vybraly, by se podle místopředsedy hnutí Lukáše Vlčka dalo postavit šest velkých škol, navíc se bez ní podporuje ze 70 procent import. „Zaveďme sníženu sazbu pro domácí producenty, jak to umožňuje evropské právo, například na úrovni 1000 hektolitrů, bavme se o podpoře vinařského fondu,“ dodal Vlček.
Je to věc kultury, hodnotí politolog
Podle politologa z Masarykovy univerzity Lubomíra Kopečka jsou rozpory v názorech do značné míry pochopitelné.
„Řada politiků této vládní koalice, hlavně lidoveckých, ale nejen jich, je z Jižní Moravy a do určité míry chápou vinařství jako součást kultury a mají tendenci držet stávající zvýhodnění,“ řekl.
To třeba u politiků ze západní části země není.
„Lidovci jsou navíc hodně spojeni s venkovem, a to se do značné míry protíná i s tímto faktorem,“ dodal. KDU-ČSL má na moravském venkově dlouhodobě silnou voličskou základnu.
Zdanit takzvané tiché víno navrhla vládě její Národní ekonomická rada. Podle ní by daň mohla do státního rozpočtu přinést až čtyři miliardy korun ročně. Nulovou sazbu daně zavedla v roce 1999 vláda Miloše Zemana.
Studie PAQ Research ukázala, že Češi vypijí nejvíc alkoholu v EU. Daňové příjmy státu z něj ale patří mezi podprůměrné.