Článek
Podle něj arbitři mnoho argumentů Nomury neuznali a pozice ČR proto není nijak špatná. Suma, kterou by ČR musela zaplatit by mohla být jen symbolická.
Peníze však v každém případě půjdou z kapes daňových poplatníků. Lidé přitom ještě mají v čerstvé paměti 10 miliard korun, které Česko platilo za zmařenou investici CME v TV Nova.
Japonská banka chce za zmaření investice až 40 miliard korun, o výši odškodnění bude arbitráž teprve rozhodovat. [celá zpráva]
Nucená správa byla v pořádku
Paroubkova slova podpořil na ČT1 i ministr zahraničí Cyril Svoboda. Arbitři sice souhlasili s tím, že Česko udělalo chybu, když všem bankám pomohlo od špatných úvěrů a IPB nikoliv, uvalení nucené správy, na které si Nomura stěžovala, prý ale bylo v pořádku.
V rozhodnutí je prý také věta, že to, co společnost Saluka Nomura získala převyšovalo to, co do IPB vložila. O poškození investice proto nemůže být podle premiéra řeč.
Paroubek v neděli opět hájil rozhodnutí tehdejšího kabinetu Miloše Zemana, který IPB během několika dní prodal Československé obchodní bance (ČSOB) poté, co vypukla panika, že banka je na tom finančně špatně. Nomuře se nedařilo plnit požadavek České národní banky navýšit v IPB základní jmění. "Byl to odvážný čin a díky němu jsme zachránili tuto bankovní instituci," řekl k prodeji Paroubek.
Jeho oponent v pořadu Sedmička, přeseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek řekl, že zásah státu v roce 2000 byl v té době nezbytný. "Že byl proveden tím nejhorším možným způsobem, je jiná věc," řekl Kalousek.
Rychlý prodej banky za symbolickou jedu korunu ČSOB kritizují opoziční politici. Stát musel na očištění banky věnovat stovky miliard korun.