Článek
DeepSeek přitahuje od minulého týdne čím dál větší pozornost investorů. Společnost totiž zveřejnila svůj nejnovější AI jazykový model DeepSeek R1, který vykazuje srovnatelný výkon s americkými rivaly OpenAI a Meta.
To je pro americké technologické giganty velká rána, protože čínskému start-upu se to podařilo s použitím méně pokročilých čipů od Nvidie (ty nejpokročilejší podléhají americkým exportním omezením) a tedy s násobně nižšími náklady. DeepSeek uvádí, že za trénink modelu utratil méně než šest milionů dolarů (143,5 milionu Kč), zatímco trénink amerických modelů vyšel už nyní na miliardy dolarů.
Investoři tak začali zpochybňovat „nebetyčně vysoká ocenění společností, jako je Nvidia“, píše agentura Bloomberg. Nvidia dosud vévodí globálnímu boomu kolem akcií spojených s AI, protože její čipy jsou považovány za klíčové ve vývoji této technologie.
Číňané konkurují světové elitě, DeepSeek patří mezi nejpokročilejší AI modely
Výsledkem je, že v pondělí před otevřením trhu odepisoval americký technologický index Nasdaq 100 v jednu chvíli až přes pět procent a stáhl s sebou i hlavní index S&P 500, který oslabil o více než tři procenta. Krátce po 15:30 SEČ, kdy se začalo na burze obchodovat, byly ztráty už menší - u Nasdaqu kolem 3,5 procenta, u S&P 500 kolem dvou procent.
Z velkých technologických společností se po otevření trhu nejvíce propadaly akcie Nvidie, a to o více než 12 procent. Výrazněji ztrácely také Meta (-2,4 %), Amazon (-2,7 %), Google (-3,4 %) či Microsoft (-3,7 %), oproti dopolednímu vývoji ale ztrátu částečně umazaly.
Propad se nevyhnul ani technologickým společnostem v Evropě, kde nejvíce utrpěl výrobce čipových zařízení ASML, který v jednu chvíli ztrácel přes deset procent.
„DeepSeek ukazuje, že je možné vyvíjet výkonné modely umělé inteligence, které stojí méně. Může to potenciálně vykolejit investiční argumenty pro celý dodavatelský řetězec umělé inteligence, který je poháněn vysokými výdaji malé hrstky hyperscalerů (provozovatelů datových center),“ řekl Bloombergu Vey-Sern Ling, výkonný ředitel společnosti Union Bancaire Privee.
„Určitě je za tím (poklesem akcií) DeepSeek,“ citoval Financial Times jednoho z manažerů investičních fondů se sídlem v Tokiu, který dodal, že investoři teď rychle vyhodnocují, zda by výdaje na hardware pro umělou inteligenci nakonec mohly být mnohem nižší, než tomu je nyní.
Dominance USA v AI není samozřejmost
Nový open-source model společnosti DeepSeek zpochybňuje také současný narativ, že čínský vývoj umělé inteligence je i přes exportní omezení Washingtonu, jež udržují nejmodernější čipy mimo čínský dosah, roky pozadu za americkými protějšky.
„I když současní lídři jako Nvidia mají silnou oporu, je to připomínka toho, že dominanci umělé inteligence nelze považovat za samozřejmost. Vznik čínské společnosti DeepSeek naznačuje, že konkurence se zintenzivňuje, a přestože nyní nemusí představovat významnou hrozbu, budoucí konkurenti se budou vyvíjet rychleji a rychleji budou i konkurovat zavedeným společnostem,“ řekl řekl Chanana, hlavní investiční stratég společnosti Saxo Markets.