Článek
Ze všech 656 zaměstnanců, kteří na Slovensku přijdou o práci, bude 215 nabídnuto místo v Plzni. Záleží ale na nich, jestli ho přijmou, řekla Andrea Maršáková z české pobočky japonského koncernu Panasonic.
"Do Plzně by se postupně měla přesunout výroba Blu-ray přehrávačů a rekordérů a desek plošných spojů pro televizory," uvedla. Výroba DVD rekordérů, které na trhu nahradily právě Blu-ray zařízení, na Slovensku ke konci roku definitivně skončí a do Plzně se nepřemístí. Nová výroba v Plzni se bude zavádět postupně.
Východní Slovensko trápí vysoká nezaměstnanost
"Během října vedení obou závodů dohodnou, jak budou lidé postupně odcházet a jak se bude výroba převádět; odchody jsou naplánované od 31. prosince do 31. května. Zároveň budou schůzky s 215 lidmi, s nimž se počítá na práci v Plzni. Pokud nabídku nepřijmou, tak budou končit k 31. prosinci," uvedla Maršáková.
Noví lidé z Krompach by se stali stálými zaměstnanci plzeňské továrny. Pokud by do Plzně nepřišli, musela by si firma zajistit na novou výrobu jiné lidi.
Definitivní zastavení produkce na Slovensku se plánuje v květnu 2015. V zemi tak půjde o jedno z největších propouštění jedné firmy za poslední roky. Východní Slovensko se potýká s nadprůměrnou nezaměstnaností, v Krompachách je bez práce každý pátý obyvatel.
O disky není zájem
"Evropský trh záznamových videozařízení se neustále zmenšuje," uvedla Maršáková. Prodej Panasoniku Krompachy se za posledních pět let snížil o více než 50 procent a vlastník firmy nepředpokládal, že se tento trend a vývoj na trhu změní. Pokles výroby a fixní náklady neumožnily slovenský podnik udržet životaschopným a ziskovým.
Odborné weby přitom upozorňují i na to, že zájem o Blu-ray disky zklamal očekávání výrobců. Lidé přehrávají filmy z flash disků nebo s nástupem chytrých televizí přímo z internetu.
Panasonic AVC Networks Czech Plzeň, výrobce plazmových a LCD televizorů, zahájil výrobu v roce 1997. Podnik exportuje 95 procent výroby do celé Evropy. V roce 2004 zahájil přechod z výroby klasických televizí na moderní televizory s plochým displejem.
Firma má nyní zhruba 1300 zaměstnanců, z toho je 1000 stálých a zbytek agenturních. Jejich počet se zvyšuje podle výrobních špiček. Objemem ročních tržeb kolem 40 miliard korun jde o dlouhodobě největší podnik i exportéra v Plzeňském kraji.
V Česku Panasonic na konci roku 2012 ukončil výrobu v žatecké továrně, kde montoval LCD obrazovky. O práci přišlo kolem 600 lidí. Kromě Plzně má japonská firma v ČR závod v Pardubicích.