Článek
Příčinou růstu cen pohonných hmot jsou podle analytika Purple Trading Petra Lajska zejména zdražování ropy na trhu a také velkoobchodních cen na burze na začátku roku.
Lajsek dále poukazuje také na postupný růst marží na čerpacích stanicích v ČR. „Ty byly totiž z dlouhodobého pohledu na podprůměrných hodnotách,“ upozornil. Ještě výraznějšímu zdražování přitom podle Lajska stále brání silná koruna, která je ve srovnání s eurem na maximálních hodnotách za posledních 14 let.
Další vývoj cen na čerpacích stanicích je podle analytiků obtížně předvídatelný. Analytik XTB Jiří Tyleček upozornil především na až patnáctiprocentní pokles cen nafty na rotterdamské burze v posledním týdnu. Zároveň však připomněl blížící se embargo na dovoz paliv z Ruska, které začne platit 5. února.
„V horizontu dalších týdnů tak narůstá riziko nedostatečných dodávek na trh a cenový růst,“ podotkl Tyleček. Možné zdražování kvůli tomu očekává i Lajsek. Podle něj hrozí růst cen především u nafty, protože evropské rafinerie nemají dostatečnou kapacitu na její zpracování. Nafta by tak podle Lajska mohla cenově opět převýšit benzin.
Nejlevnější paliva tankují řidiči v Královéhradeckém kraji, kde je litr naturalu v průměru za 37,40 koruny. Naftu na východě Čech prodávají za 37,11 koruny. Naopak nejdražší paliva nabízejí pumpy v Praze. Litr benzinu vyjde v hlavním městě průměrně na 39,05 koruny. Nafta se v metropoli prodává za 39,19 koruny za litr.
Pohonné hmoty v ČR zlevňovaly vytrvale od konce loňského října. V prvních dnech letošního roku cena rostla, aby následně dva týdny paliva opět zlevňovala. V posledních zhruba dvou týdnech se ceny pohonných hmot vrátily k růstu.
Paliva jsou v současnosti dražší než před rokem. Za benzin tehdy řidiči platili o téměř 1,50 koruny méně než nyní, nafta byla počátkem loňského února levnější skoro o 2,50 Kč.