Hlavní obsah

Pálenice čekají dobrou sezónu. Nejvíc lidé vozí jablka, švestek je málo

Výroba v pěstitelských pálenicích od července do konce června příštího roku by se měla pohybovat mezi 6,5 miliónu až sedmi milióny litrů stoprocentní kořalky z ovoce, což by bylo meziročně o 13 procent více. Vzhledem k nadúrodě jablek a významným lokálním propadům dalšího ovoce vozí lidé z 80 procent jablka, řekl prezident Unie destilatérů ČR Václav Šitner.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

V minulých letech se podíl jablkovice pohyboval mezi 50 až 60 procenty. Nevýhodou letošní sklizně bude také nízká výtěžnost ovoce. Destilát je ale dobrý, uvedl Šitner.

"Úroda bude jedna z nejlepších, ale každý okres je na tom jinak. Z pohledu jablek bude sezona úspěšná," uvedl. Jablkovice ale není mezi lidmi tak oblíbená jako jiné pálenky. Následovat budou švestky, které se urodily jen někde, dále hrušky, třešně a višně, jejichž úroda byla dobrá, a na posledním místě meruňky.

"Jsou oblasti, kde ovoce chybí. Morava vyhořela ve švestkách i meruňkách," řekl. Uherskohradišťsko, kde se pěstuje nejvíce švestek, je letos nemá.

"Ale tenhle rok je špatný na kvalitu ovoce. Hrozně začínají hnít jablka i švestky, protože ovoce nemá cukr, který konzervuje. V srpnu pršelo a švestky nabraly vodu a neměly kdy dozrát," uvedl. Vzhledem k plísním se musí ovoce velmi pečlivě kontrolovat.

Pálenice budují lidé vedle minipivovarů

V pěstitelských pálenicích si jedna domácnost může nechat vypálit za rok nejvýše 30 litrů absolutního alkoholu (tedy např. 60 litrů 50% pálenky). Výhodou je, že při pálení z vlastního ovoce platí poloviční spotřební daň - 143 korun za litr absolutního alkoholu.

V ČR je nyní téměř 590 pálenic. Každým rokem jich přibývá pět až deset. Nové budují bohatší lidé spolu s minipivovary. Rozvoj předpokládá Šitner i nadále. Pálenice vlastní většinou rodiny. Nekalkulují si mzdy, energie a neplatí si lidi, a tak to nějak vychází, řekl Šitner.

Je to otročina

"Letos pálím jablka a švestky. Hrušek bude málo," uvedl Jindřich Pohanka z Polánky u Kasejovic na Plzeňsku. Kvalita není moc valná, protože nebylo slunce. "Třeba švestky jsou málo sladké a musí se to dohánět kvantitou," řekl. Má asi 380 zakázek s průměrně 100 kilogramy ovoce na jednu. Z něj vyrobí pět litrů kořalky.

"Je to otročina od rána do večera. Už bych do toho nikdy nešel. Trpí tím celá rodina. Nemohu na dovolenou, nedostanu se na žádný výlet. Když se hnu z baráku, už volají lidi, že vezou ovoce anebo si jedou pro kořalku," řekl Pohanka. Pálit podle něj chodí jen lidé středního věku a důchodci.

Výběr článků

Načítám