Hlavní obsah

Ruské akcie zažily volný pád

Aktualizováno

Ruské akcie v reakci na oznámení prezidenta Vladimira Putina o částečné mobilizaci krátce po středečním zahájení obchodování klesly o deset procent. Rubl k dolaru je nejníže za dva měsíce. V Rusku jde o první mobilizaci od druhé světové války. Dotýká se hlavně ruských občanů v záloze a s vojenskou zkušeností; platit začala okamžitě.

Foto: Brendan Mcdermid, Reuters

Ilustrační foto.

Článek

Ruský index MOEX odepisoval ve středu ráno až deset procent, později ztrátu ale výrazně umazal a kolem 11:00 SELČ to už byla jen necelá 3,5 procenta.

Index RTS, ve kterém se ceny vyjadřují v dolarech, ve stejnou dobu ztrácel asi 2,9 procenta. Po začátku obchodování se propadl na nejnižší hodnotu od 27. dubna.

„Tvrdý zásah pro ruské akcie přišel hned z několika důvodů. Vyhlášení mobilizace v Rusku přišlo ve stejný den, kdy separatisté na Ukrajině ohlásili, že chtějí urychlit referendum o připojení k Rusku. Částečně se pod propad podepsaly také plány ruské vlády zvýšit daně na těžbu a vývoz komodit,“ uvedl analytik XTB Štěpán Hájek.

Z konkrétních akcií si po 11:00 SELČ připisoval pětiprocentní ztrátu plynárenský gigant Gazprom, největší ruská ropná společnost Rosněfť a exportér ropy Transněft byli v minusu 4,6 procenta. Na začátku obchodování ale tyto firmy ztrácely kolem 12 procent.

„Největší ruské společnosti, jako je Lukoil, Gazprom a Novatek, tedy stáhly celý ruský index výrazně níže. Ačkoliv je ruský akciový a devizový trh z velké části odstřižen od zahraničních investorů, napětí posledních dnů může držet pod tlakem především akcie. Vývoj ruského rublu bude z velké části záležet na pokračujících pokusech Evropy o odstřižení od ruských energií,“ dodal Hájek.

Ruský rubl se dopoledne propadl až na 62,79 za dolar, což byla nejslabší hodnota od 7. července. Ztráty se mu však podařilo smazat a později se obchodoval s mírným růstem na úrovni 60,50 rublu za dolar. Rubl zvrátil i počáteční ztráty k euru, k němuž přidával 1,2 procenta. K čínskému jüanu rubl vykazoval stejný růst.

Rubl je letos nejvýkonnější měnou na světě. Přispělo k tomu ale zejména mimořádné omezení pohybu kapitálu, které zavedla centrální banka ve snaze zastavit masivní výprodej ruských aktiv a zabránit odlivu deviz.

Agentura Bloomberg upozornila, že akcie na moskevské burze začaly výrazněji padat už v úterý, když se objevily první náznaky toho, že by Putin mohl konflikt na Ukrajině dál eskalovat.

Související témata:

Výběr článků

Načítám