Článek
Například Letiště Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově loni odbavilo 493 tisíc cestujících, což je nový rekord a z roku na rok nárůst o 44 procent. Jde o dvojnásobné tempo oproti nárůstu cestujících letiště v Praze, kde to bylo 19 procent. Celkové počty jsou ale nesrovnatelné, v Praze odbavili 16,4 milionu pasažérů.
I tak trend ukazuje, že letišti na severu Moravy dali někteří místní přednost před konkurencí levných letů z polských Katovic.
Letos budou z Ostravy létat linky do 29 destinací. Od evropských měst přes tradiční dovolenkové cíle až po exotické ostrovy. Dalších více než 80 destinací je dostupných s přestupem ve Varšavě díky spojení aerolinek LOT.
Ostravské letiště odbavilo loni rekordní počty cestujících i nákladu
Hlavní novinkou letošního roku je spojení do španělské Girony, jež se nachází asi sto kilometrů od Barcelony. Od 30. března tam začne létat společnost Ryanair.
„Současně Ryanair rozšíří provozní sezonu na lince do Málagy, zahájí ji už v březnu, a navýší počet frekvencí na lince do Londýna,“ doplnila za letiště Natálie Fuchsová. Kromě Londýna, Varšavy a Málagy létají pravidelné linky z Mošnova také do černohorské Podgorice.
Kraj dotuje letiště částkou 71,5 milionu korun ročně, peníze jsou určené pouze na hasičskou záchranku, bezpečnost a ostrahu.
„Za nárůstem počtu destinací, do kterých se z Mošnova létá, nestojí žádná finanční podpora,“ řekl Novinkám náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro dopravu Radek Podstawka.
Důvodem obliby linek je podle něj snadná dostupnost, pohodlné parkování a rychlé odbavení před odletem.
Příspěvek na linku z Brna
Z regionálních letišť v počtu cestujících před Mošnovem vede Letiště Brno-Tuřany. Loni přepravilo rekordních 749 tisíc cestujících, meziroční nárůst byl 60 tisíc, tedy deset procent.
Přibývá pravidelných linek i charterových letů cestovek. Od jara se bude z Brna nově létat do Říma a Málagy. Dopravce Ryanair dostane za provoz linky ročně zhruba 150 tisíc eur (čtyři miliony korun) prostřednictvím Veletrhů Brno, uvedl k letům do Málagy jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).
Podle serveru Zdopravy.cz Ryanair obvykle volí metodu marketingové spolupráce, kdy veřejné organizace či firmy v majetku samospráv platí za reklamu v palubním časopise. Další linky Ryanairu z Brna funují už na komerční bázi. Jihomoravský kraj ani město Brno na provoz letiště nepřispívají.
Podle zkušenosti místních jsou hodně oblíbené levné lety do Londýna s Ryanairem, u řady dalších destinací stále mnozí cestovatelé létají raději z Vídně, a to kvůli výhodnějším cenám letenek.
Do Říma bude z Brna létat italská společnost Aeroitalia. Ve hře je i linka do Amsterodamu.
„Hlavním tahounem jsou charterové lety, a to nejen do klasických destinací, jako jsou Egypt, Turecko, Řecko či Bulharsko. Jednou týdně se létá na ostrov Mauricius a také na thajský ostrov Phuket,“ uvedla mluvčí Letiště Brno Karolína Gnědin.
Anketa
Letiště v Pardubicích loni odbavilo přes 200 tisíc cestujících, nárůst byl 63 procent. Město přispívá nižšími desítkami milionů korun ročně na splátky úvěrů.
Pardubické letiště bude na jaře víc než tři měsíce uzavřené kvůli opravě dráhy, od června se tam ale začne létat naplno, platit to má i pro novou linku Ryanairu na Mallorku. Ryanair už v Pardubicích provozuje linku do španělského Alicante a Girony.
Lidé objevují i letiště v Českých Budějovicích, které je v provozu pro veřejnost teprve třetím rokem.
„V letní sezóně se z něj loni uskutečnilo 170 letů, na příletu a odletu se odbavilo 55 tisíc cestujících. To byl 5,5násobný růst oproti sezóně 2023. Ta byla ale kratší, protože jsme v tomto roce provoz teprve zahajovali,“ řekla Novinkám Šárka Glaserová, mluvčí letiště České Budějovice.
Na letišti se aktuálně rozšiřují počty odbavovacích přepážek, instalují se nové dopravníky a rentgeny, aby bylo možné odbavovat dvě letadla najednou.
„Naši první zimní sezónu jsme zahájili loni 22. prosince lety do egyptské Hurghady, které potrvají až do začátku letní sezony. V prodeji cestovních kanceláří na léto je Turecko, Řecko a Bulharsko,“ dodala mluvčí.
Jihočeský kraj poskytuje letišti České Budějovice provozní dotace 75 milionů korun a investiční dotace 19 milionů Kč.
Nejmenší mezinárodní letiště v Česku je v Karlových Varech. Odtamtud létají chartery cestovních kanceláří například do Turecka. Předloni odbavilo jen 12 tisíc cestujících, za loňský rok čísla zatím neuvedlo.
Podle webu letiště je v létě v plánu linka do Tel Avivu v Izraeli a do uzbeckého Taškentu.