Hlavní obsah

OSA chce vymáhat poplatky za všechny chytré telefony, i několik let nazpět

5:29
5:29

Poslechněte si tento článek

Ochranný svaz autorský (OSA) chce, aby dovozci platili poplatek až 90 korun za chytré telefony, které mohou sloužit k ukládání, kopírování a sdílení autorského obsahu. Poplatky se nyní odvádějí z paměťových médií, na telefony se dosud vztahovala výjimka podle vyhlášky ministerstva kultury. Tu teď ale Nejvyšší soud zpochybnil ve sporu OSA s Vodafone.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Takzvaný systém náhradních odměn, kdy se i za prázdná média platí autorský poplatek, je součástí českého autorského zákona od roku 1990. Podle vyhlášky ministerstva kultury z roku 2006 se ale na mobilní telefony vztahuje výjimka. A tím se také řada dovozců řídí. Podle OSA je ale třeba tuto výjimku vykládat v souladu s technologickým vývojem tak, že se vztahuje pouze na jednoduché tlačítkové telefony. Spor se tak dostal až před soud.

„Vodafone se odvolával na výjimku pro mobilní telefony. Nejvyšší soud ale konstatoval, že chytré telefony slouží jako klíčový nástroj pro přístup k hudbě, filmům, knihám a umožňují pořizovat kopie těchto děl pro osobní potřebu. Výjimka pro ně tudíž nemůže uplatnit,“ sdělil Novinkám předseda představenstva OSA Roman Strejček.

Soudní spory ohledně poplatků za mobilní telefony se táhnou už zhruba deset let. Vodafone OSA zažalovala v roce 2020. Až letos na podzim ale tento spor skončil u Nejvyššího soudu.

OSA zvedla poplatky, hospody se bouří

Ekonomika

„OSA nezavádí nový poplatek. Náhradní odměny jsou 35 let dané vyhláškou a právem Evropské unie. Svaz pouze uspěl u Nejvyššího soudu, který nárok autorů na náhradní odměny z chytrých telefonů potvrdil. Vodafone ale na rozdíl od jiných dovozců poplatky z mobilních telefonů odmítal hradit,“ dodal Strejček.

Svaz by navíc chtěl vymáhat poplatek i zpětně. „OSA bude iniciovat jednání s dovozci, kteří dosud náhradní odměny nehradili. Jde nám nejen o narovnání minulosti, ale nastavení řádné spolupráce do budoucna,“ dodal Strejček.

Spor se ještě protáhne

Podle OSA mnozí z dovozců hradí tento poplatek už řadu let. Za každý gigabyte kapacity korunu padesát, nejvýše však 90 Kč za telefon. Platit ovšem stále odmítá asi polovina firem.

V současnosti se podobné poplatky odvádějí z paměťových médií, jako jsou externí pevné disky. Například u DVD s možností přepisování obsahu činí poplatek pět korun, u CD dvě koruny. U externích harddisků se platí 15 haléřů za každý započatý gigabyte kapacity. Pro flashdisky a tablety platí stejné tarify, které by podle OSA měly platit i pro chytré telefony.

„Domníváme se, že technologická změna nemůže sama o sobě založit právní povinnost, kterou zákon ani jiný právní předpis neukládá. Pokud mají být chytré mobilní telefony zpoplatněny, mělo by se tak stát legislativní cestou, nikoliv soudní,“ uvedl mluvčí společnosti Vodafone Ondřej Luštinec.

Ministerstvo kultury se podle informací Novinek od sporu prozatím distancuje. Další rozhodnutí úřadu ohledně ponechání či zrušení výjimky se bude odvíjet od rozhodnutí soudu. To ale může trvat další roky. „Naše společnost respektuje rozsudek Nejvyššího soudu, i když jeho závěr a odůvodnění nás překvapily. Každopádně řízení se po mnoha letech vrací na samotný začátek,“ dodal Luštinec.

OSA se svou žalobou domáhá, aby jí Vodafone poskytoval informace o počtu prodaných, dovezených nebo přijatých mobilních telefonů, tedy informace o skutečnostech rozhodných pro výši odměny.

„Podle našeho výkladu příslušné právní úpravy, který byl potvrzen i soudem prvního stupně a odvolacím soudem, jsou mobilní telefony včetně smartphonů a jejich vnitřní paměti vyňaty z povinnosti hradit náhradní autorské odměny,“ dodal Luštinec.

Ne každý je pirát

Zásadně proti takovému poplatku je i Česká pirátská strana. „V době, kdy většina lidí platí za streamovací služby, je představa, že telefony slouží jako úložiště nelegálních kopií hudby a filmů, úplně scestná. Není rok 2005 a nikdo už nenosí po kapsách MP3 s písničkami Michala Davida. Lidé dnes platí za služby, které odvádějí poplatky autorům, další zátěž na koncové uživatele je nepřijatelná,“ uvedl místopředseda Pirátů Michal Bláha.

Tento krok by podle něj mohl vést ke zdražení mobilních telefonů. Pokud by byl poplatek zaveden, OSA by si při množství zhruba 2,5 milionu prodaných chytrých telefonů mohla podle Pirátů přijít až na 225 milionů korun ročně. Poplatky ale nenáleží jen OSA. Uvedené částky se dělí mezi další kolektivní správce na trhu.

„Je na čase, aby OSA přehodnotila svůj přístup a přestala považovat každého uživatele za toho, kdo ve svém zařízení uchovává načerno stažený obsah,“ uvedl předseda Pirátů Zdeněk Hřib.

Anketa

Mají dovozci chytrých telefonů platit poplatek Ochrannému svazu autorskému?
Ano
1,8 %
Ne
98,2 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 30843 čtenářů.

OSA dostala pokutu za poplatky, které hotelům účtovala v neobsazených pokojích

Domácí

Výběr článků

Načítám