Článek
„Jsme nuceni platit cenu za špatná rozhodnutí o sankcích,“ řekl Orbán. Chybná rozhodnutí EU připravují o peníze „komunity s nízkými příjmy, místní samosprávy, vzdělávací systém, zdravotní systém, inovace a rozvoj“, dodal.
Meziroční míra inflace v Maďarsku v lednu vzrostla na 25,7 procenta z prosincových 24,5 procenta. Dostala se tak na nejvyšší úroveň od roku 1996 a v současnosti je nejvyšší v Evropské unii. Za růstem inflace stojí zejména dražší energie a potraviny.
Maďarská vláda v prosinci zrušila cenový strop, který u maloobchodních cen benzinu a nafty uplatňovala asi rok. Ke zrušení cenového stropu vládu donutil nedostatek pohonných hmot.
Orbán v pátek předpověděl, že v březnu růst spotřebitelských cen zpomalí a že do konce roku inflace sestoupí pod desetiprocentní hranici.
Uvedl také, že maďarská vláda podnikla nutná opatření proti inflaci. „Jako u většiny nemocí chvíli trvá, než lék začne účinkovat,“ dodal.
Maďarská vláda podle Orbána od začátku dávala jasně najevo, že „cesta sankcí není správná, protože přináší zemi okamžité a přímé škody“. Maďarský premiér také vyslovil předpoklad, že důsledky sankcí předvídali i jiní lidé a využívali je ke spekulacím.
„Spekulanti, (americký finančník maďarského původu) George Soros a některé další velké investiční fondy, díky sankcím Evropské unie nechutně zbohatli,“ uvedl. „Věřme, že mezi těmi, kdo rozhodovali (o sankcích), a spekulanty, nedošlo ke koordinaci,“ dodal.