Článek
„Jedná se o zajímavé investiční příležitosti, na jejichž revitalizaci mají zájem nejenom investoři, ale i majitelé těchto zchátralých pozemků, mezi něž z velké části patří městské části,“ uvedl Michal Vacek, ředitel společnosti CEEC Research.
Z průzkumu vyšlo, že na českém trhu je jen minimum firem, které o výstavbě na brownfieldech neuvažují. Zájem o jejich využití deklarovalo 94 procent oslovených developerů. Tři čtvrtiny společností již nějakou zkušenost s podobným projektem dokonce mají.
Bývalé plzeňské kasárny se za patnáct miliard promění v zelenou čtvrť
„Výstavba na brownfieldech je zcela logická a správná,“ konstatoval Dušan Kunovský, jehož developerská společnost Central Group staví právě na zmíněném pražském Žižkově. „Jedná se o lokality, ve kterých již bývá vybudována infrastruktura a jsou často v širším centru měst. Navíc dochází k revitalizaci území, která byla často kontaminována předešlými provozy,“ dodal.
Stavitelé ale v případě brownfieldů často narážejí na problémy. Přestavba se někdy nezamlouvá místním obyvatelům, případně je problém dohodnout se na její konkrétní podobě s obcí.
„Bohužel je téměř vždy potřeba změna územního plánu, a to s nejistým výsledkem,“ prohlásil Jan Řežáb, majitel developera JRD Group.
Přestavbu brownfieldů to brzdí i o několik let. Příkladem může být opět zmíněné nádraží na Žižkově. Zatímco Central Group tam koupil projekt, u něhož již změna územního plánu nebyla nutná. Proto mohl začít stavět. Další developeři jako Sekyra Group na potřebná razítka teprve čekají.
Brownfieldy řeší i vláda
Potíže, které vznikají z takových nepřipravených území, si uvědomuje i vláda. Kromě výstavby bytů totiž brzdí také velké investiční projekty, které by mohly pomoci modernizovat ekonomiku.
„Česko v důsledku nepřipravených investičních ploch přichází o strategické rozdílové investice a ztrácí konkurenceschopnost. Každoročně jde řádově o deset miliard korun investic, které končí u našich sousedů,“ uvedl Eduard Muřický, vrchní ředitel sekce hospodářství na ministerstvu průmyslu a obchodu.
Pomoci má například nově zřízená Státní investiční a rozvojová společnost. Jedním z jejích úkolů je i hledání shody s dotčenými obcemi a kraji.
V Národní databázi brownfieldů bylo na začátku roku evidováno 4349 lokalit. Některé z nich již procházejí renovací.
Známé jsou například přestavby těch pražských. Před dvěma lety začala proměna areálu bývalého nákladového nádraží na Žižkově. Vzniknout by tam v následujících letech měla nová rozlehlá čtvrť, zahrnující centrální náměstí, park, školy a několik tisíc bytů.
V Brně se zase pod taktovkou developera CPI PG mění areál někdejší zbrojovky. Po dokončení v něm má být 2500 bytů, dvě stě tisíc metrů čtverečních kanceláří a sto tisíc metrů čtverečních obchodů a služeb.