Článek
Architekti Jindřich Škrabal, Jan Sapák a Ludvík Grym napadli výběrové řízení na projektovou dokumentaci k rekonstrukci vily Tugendhat. Podle nich vítěz toho řízení - sdružení firem Omnia, Archatt a Archteam - neměl v obchodním rejstříku zapsán ty činnosti, které by mu umožnily celý projekt připravit. Architekti Škrabal, Sapák a Grym, kteří v tendru skončili na druhém místě, žádali po antimonopolním úřadu, aby vítězný tým vyřadil. Podle ÚOHS ale byla soutěž i její vítěz v pořádku.
"K verdiktu soudu se zatím nemůžeme vyjádřit, protože jsme jej ještě v písemné formě nedostali," řekl ve středu Právu Martin Švanda z ÚOHS. Podle něj může úřad podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu nebo celý případ znovu prošetřit. K případu se zatím nevyjádřilo ani město Brno, podle mluvčího Pavla Žáry tak učiní, až rozhodnutí soudu dostane.
Jaký bude mít verdikt krajského soudu na rekonstrukci vily dopad, nikdo neví.
Projektová dokumentace je už dokončena a nyní bude město vybírat, kdo opravu provede. Ve středu brněnští radní schválili, že na rekonstrukci půjde z městské kasy 170 miliónů korun. Peníze musí ale ještě "požehnat" brněnští zastupitelé. Vila, která je v seznamu světového dědictví UNESCO, čeká na generální opravu již řadu let. Opravovat se bude ve vile téměř všechno, i základy s narušenou statikou.
Vilu Tugendhat, jež patří ke stěžejním dílům světové funkcionalistické architektury, navrhl mezi světovými válkami v roce 1928 známý německý architekt Ludwig Mies van der Rohe.