Článek
„Vadí nám prodloužení zkušební lhůty. Když je někdo hodně nešikovný, tak tři měsíce stačí, aby se to poznalo,“ protestovala místopředsedkyně výboru Jana Pastuchová (ANO). „Rozhodně s tím nesouhlasíme, předložíme v tom směru i pozměňovací návrhy,“ doplnila její stranická kolegyně Jana Hanzlíková.
Proti byla i místopředsedkyně výboru za SPD Lucie Šafránková. Pokud podle ní budou chtít zaměstnanci požádat ve zkušební době třeba o hypotéku, nedosáhnou na ni delší dobu nebo se jim to odrazí na úrocích.
Zkušební doba ovšem slouží nejen pro zaměstnavatele, ale i pro zaměstnance. I on v ní může ze dne na den z nového zaměstnání odejít, pokud není spokojen nebo změní názor.
PŘEHLEDNĚ: Delší zkušební doba, ale i rychlejší vyhazov. Co všechno změní zákoník práce
„Komu je ku prospěchu prodloužení zkušební doby? Zákoník práce má vyvažovat, ne zvyšovat nerovnosti. Má toho slabšího v pracovním vztahu chránit. Ale tady se přistupuje na to, že se zhoršuje postavení zaměstnance,“ prohlásil pak předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula, kterému dovolili poslanci vystoupit. Předložená novela zákoníku práce je podle něj porušením sociálního smíru.
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) to ale okomentoval s tím, že šlo o kompromis, kdy své návrhy předložili zaměstnavatelé i odbory. „Jsou tam i věci, kde jsme vyšli vstříc zaměstnavatelům, u jiných zase odborům,“ řekl.
Zaměstnavatelé: V Evropě bývá delší lhůta
„Najdeme celou řadu zemí, které mají mnohem delší zkušební dobu. Tady se nevyčleňujeme z Evropy,“ hájil návrh viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Bohdan Wojnar.
„Jsem zaměstnavatelem od roku 1999. Ano, jsou pozice, kde poznáte kvalitu zaměstnance po měsíci. Ale jindy se jeho kvality projeví třeba až po osmi měsících,“ dodal prezident Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů Jiří Horecký.
Brát na brigádu čtrnáctileté bude rizikové, říká expert
Novela vedle již dvou zmíněných věcí přináší řadu dalších změn. Například se zkrátí výpovědní doba. Nyní začíná běžet prvního dne následujícího měsíce, nově to bude okamžikem výpovědi. „Je to krok, který je pozitivní pro zaměstnavatele, ale i pro zaměstnance, který chce odejít dříve, ale není schopen dosáhnout výpovědi dohodou,“ řekl Jurečka. I to odbory kritizovaly.
Změnit se má i systém podpory v nezaměstnanosti, kdy má být první měsíce po ztrátě práce vyšší než nyní, v pozdějších měsících se má naopak oproti současnosti snížit. Mladiství by pak mohli chodit na letní brigády už od čtrnácti let, a to ještě před dokončením základní školy.
Novelu nyní projednává Sněmovna. Pak by ji měl dostat Senát a nakonec podepsat prezident. ODS a TOP 09 avizovaly, že předloží pozměňovacím návrhem možnost výpovědi bez udání důvodu. Ale zatím se tak nestalo. Proti tomu by byly zbývající koaliční strany STAN a KDU-ČSL. „Toto je úprava, ke které já souhlasné stanovisko nedám,“ zakončil Jurečka.
Mezi předloženými pozměňovacími návrhy, které sociální výbor odsouhlasil, je pak zrušení doložek o mlčenlivosti zaměstnanců o své mzdě. Podle předkladatelky Marie Jílkové (KDU-ČSL) to umožní snížit rozdíly v příjmech mužů a žen.