Hlavní obsah

OPEC+ překvapil. Zvýší těžbu výrazně víc, než se čekalo. Ceny ropy padají

2:47
2:47

Poslechněte si tento článek

Aktualizováno

Osm zemí ze skupiny OPEC+, kterou tvoří Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci v čele s Ruskem, se dohodlo na urychlení plánu na zvýšení těžby ropy. Od května skupina zvýší těžbu o 411 tisíc barelů denně, oznámil ropný kartel v dnešní tiskové zprávě. Původně se přitom čekalo, že skupina těžbu zvýší jen o 135 tisíc barelů denně. Po oznámení výrazně zrychlil pokles cen ropy na světových trzích.

Foto: Pascal Rossignol, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Mezi osm zemí, které se zasedání zúčastnily, patří Rusko, Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Kuvajt, Irák, Alžírsko, Kazachstán a Omán. Své rozhodnutí skupina zdůvodnila pokračujícími zdravými základy a pozitivním výhledem trhu. Země plánovaly zvýšení již dříve, rozhodly se k němu nyní. A je výraznější, než se čekalo. Údajně proto, že do něj započítaly i zvýšení plánovaná na další dva měsíce.

Ceny ropy už před rozhodnutím OPEC+ vykazovaly pokles o více než čtyři procenta v reakci na nová americká cla, která ve středu oznámil prezident Donald Trump. Po oznámení těžařů se ztráty u cen ropy ještě prohloubily a přesáhly šest procent. Cena ropy Brent se držela mírně nad 70 dolary za barel, uvedla agentura Reuters.

V minulosti těžbu země tlumily

Trhy původně čekaly, že skupina bude pokračovat v plánovaném pozvolném zvyšování těžby a stejně jako v dubnu zvýší těžbu o 135 tisíc barelů denně. Po čtvrtečním zasedání představitelů osmi zemí však skupina oznámila výraznější zvýšení, které podle jejich sdělení zahrnuje zvýšení, jež bylo původně plánováno na květen, plus další dvě měsíční zvýšení. Země dodaly, že postupná zvýšení mohou být pozastavena nebo zrušena, v závislosti na vývoji podmínek na trhu.

Další zasedání zemí, na kterém rozhodnou o červnové těžbě, se uskuteční 5. května.

Skupina se od roku 2022 dohodla na řadě kroků na podporu trhu. Od té doby snížila těžbu celkem o 5,85 milionu barelů denně, což odpovídá téměř šesti procentům celosvětové poptávky. Snažila se tak podpořit ceny a bránit převisu nabídky nad poptávkou. Osm členských zemí skupiny OPEC+ původně plánovalo zahájit zvyšování těžby už loni v říjnu. Nakonec však skupina kvůli poklesu cen tento krok několikrát odložila.

Výběr článků

Načítám