Článek
Saúdská Arábie je nejsilnějším členem OPEC. Země již koncem listopadu zablokovala snahy některých méně vlivných členů kartelu o snížení těžebního limitu, které by podpořilo ceny ropy. Tento krok posílil spekulace, že Rijád chce pomocí nízkých cen zastavit prudký růst těžby ropy v USA.
Světové ceny ropy se od června snížily téměř o polovinu. Severomořská ropa Brent v prosinci poprvé za pět a půl roku zlevnila pod hranici 60 dolarů za barel. "Není v zájmu OPEC snižovat produkci, ať je cena jakákoliv," prohlásil Nuajmí. "Není důležité, zda klesne na 20, 40, 50 či 60 dolarů," dodal.
Za propadem cen stojí hlavně vysoké dodávky suroviny na trh, které jsou důsledkem rozmachu těžby z břidlicových ložisek ve Spojených státech. Podle nedávné studie Mezinárodní energetické agentury (IEA) je hranice ziskovosti těžby z břidlic v USA kolem 42 dolarů za barel. [celá zpráva]
K poklesu přispívají rovněž obavy ohledně vývoje poptávky v Evropě a v Asii. Díky poklesu cen ropy se ceny benzínu a nafty v Česku dostaly na některých pumpách pod 30 korun. [celá zpráva]
Arabští členové OPEC podle zdrojů agentury Reuters předpokládají, že ceny ropy do konce příštího roku smažou část svých ztrát a budou se pohybovat mezi 70 a 80 dolary za barel.
Zdroje nicméně upozorňují, že na 100 dolarů za barel se ceny ropy pravděpodobně v dohledné době nevrátí. Někteří členové OPEC by prý návrat cen na tuto úroveň ani neuvítali, protože by to konkurenty s vyššími náklady povzbuzovalo k rozšiřování těžby.