Hlavní obsah
ON-LINE: Americké akcie jsou na hraně medvědího trhu
Obchodní válka, kterou minulý týden americký prezident Donald Trump rozpoutal, když oznámil proti zbytku světa rozsáhlá cla, jež označuje za reciproční, negativně dopadají na akciové trhy. Burzy v Evropě včetně Česka otevřely pondělní obchodování v hluboké ztrátě a nejinak tomu bylo také v Asii. Také ve Spojených státech zahájil hlavní index S&P 500 obchodování v červených číslech a pohybuje se na hraně medvědího trhu. Vývoj na burzách a trzích sledují Novinky.cz on-line.

Vývoj indexu S&P 500
Legendární Buffett školí investory
Razantní propady na trzích, které vyvolalo ohlášení cel na dovozy do USA, ukázaly předvídavost legendárního investora Warrena Buffetta a postavily jeho nedávné investiční kroky do zcela nového světla. Zatímco ostatní investoři krvácejí, Buffettova společnost Berkshire Hathaway si i po globálním propadu drží od začátku roku 2025 růst devět procent, uvedl magazín Fortune.
Pražská burza oslabovala
Pražská burza zaznamenala v pondělí propad, index PX50 odepsal za den 2,51 procenta na 1902,59 bodu. Během dne se ale dostal až pod hranici 1800 bodů.
Bílý dům popřel zprávy o odkladu cel
Index S&P 500 opět otáčí do záporu, po růstu o 2,1 procenta se nyní obchoduje s poklesem o 1,8 procenta. Bílý dům označil za „fake news“ úvahy o tom, že prezident Donald Trump zvažuje 90denní odklad nových cel.
Velká otočka
Na Wall Street panuje obrovská volatilita. Na krátkou chvíli se americké akcie dostaly z hlubokého propadu do zelených čísel. Index S&P 500 vykazoval kolem 16:15 růst o 2,1 procenta, Nasdaq 100 dokonce o 3,2 procenta. Bloomberg uvádí, že není jasné, co tak náhlý obrat vyvolalo.
Po několika minutách nicméně akcie znovu spadly do červených čísel.
Indexy ztráty částečně smazaly
Po první půlhodině obchodování na Wall Street indexy částečně smazaly svou počáteční ztrátu. K 16:00 S&P 500 oslaboval přibližně o dvě procenta, zatímco Nasdaq 100 si vedl nepatrně lépe (-1,9 %).
Přesto jen za poslední tři dny klesl S&P 500 o více než 13 procent, což je nejhorší časový úsek od března 2020.
S&P 500 v medvědím trhu
Hlavní americký index S&P 500 otevřel pondělní obchodování ve ztrátě 3,5 procenta, čímž vstoupil do medvědího trhu. Ten nastává ve chvíli, kdy pokles činí nejméně 20 procent od posledního maxima.
Do medvědího trhu se index dostal za necelé dva měsíce, což je druhý nejrychlejší pád do medvědího trhu od roku 2020. Tehdy se index rychle propadl kvůli začínající pandemii covidu-19, uvedla agentura Bloomberg.
Pokles vykazují také další indexy: Dow Jones oslabuje o 3,1 procenta, Nasdaq 100, který už se nachází v medvědím trhu od pátku, o 3,7 procenta.
Pokud index S&P 500 v pondělí klesne o sedm procent oproti páteční uzavírací hodnotě, tak bude obchodování na 15 minut pozastaveno. Další úroveň, která by si vynutila 15minutovou pauzu v obchodování, je 13procentní pokles, informuje Bloomberg.
EU nabízí USA nulová cla na průmyslové zboží
Evropská unie nabídla Spojeným státům nulová cla na průmyslové zboží, pokud zruší svá cla, řekla v pondělí odpoledne šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Návrh je stále na stole, EU chce dobrou dohodu, uvedla.
Ztráty S&P 500 se blíží rekordu z doby velké deprese
Pokud index S&P 500 uzavře pondělní obchodování v minusu nejméně o čtyři procenta, tak by vůbec poprvé od velké hospodářské krize v roce 1933 došlo k tak velkým ztrátám tři dny v řadě, uvedl server CNBC s odvoláním na Ryana Detricka ze společnosti Carson Group.
Stalo by se tak teprve potřetí v historii, kdy by tento široký index zahrnující pětistovku největších amerických firem odepsal v jediný den čtyři a více procent tři dny po sobě.
Audi nechává svá auta v amerických přístavech
Německá automobilka Audi spadající do koncernu Volkswagen nechává svá auta v amerických přístavech, kam dorazila po 2. dubnu, kdy začala v USA platit 25procentní cla na dovoz automobilů. Agentuře Reuters to potvrdil mluvčí značky.
Audi má ve svých zásobách ve Spojených státech kolem 37 tisíc vozů, které postačují přibližně na dva měsíce prodeje, dodal mluvčí.
Podobný krok učinila kvůli americkým clům na dovoz aut také britská nadnárodní automobilka Jaguar Land Rover, jež uvedla, že v dubnu „pozastaví“ dodávky do USA.
S&P 500 na hraně medvědího trhu
Futures na americký index S&P 500 ztrácel kolem 14:30, tedy hodinu před otevřením trhu, přibližně 2,5 procenta, čímž se přiblížil k teritoriu medvědího trhu. Ten nastává ve chvíli, kdy pokles činí nejméně 20 procent od posledního maxima.
V pátek S&P 500 uzavřel o 17,4 procenta níže ve srovnání s únorovým maximem.
Index Nasdaq 100, který sleduje technologické tituly, vykazoval kolem 14:30 pokles o 2,9 procenta. Index vstoupil do medvědího trhu už v pátek, když klesl od své rekordní hodnoty o 22 procent.
Britský index na ročním minimu
Pondělní propad na londýnské burze poslal hlavní britský akciový index FTSE 100 na nejnižší úroveň za poslední rok, píše BBC.
Ráno po zahájení obchodování index ztrácel přibližně šest procent, později ale ztrátu částečně smazal a kolem 14. hodiny vykazoval pokles o 4,4 procenta.
Největší ztráty si připisovaly akcie letecké výrobní společnosti Melrose Industries (-7,6 %) a ropného gigantu Shell (-5,8 %), které doplácí na pokračující pokles cen ropy na světových trzích.
Trump si cla pochvaluje
Americký prezident Donald Trump na své sociální síti Truth Social obhajoval svou agresivní celní politiku. Uvedl, že inflace v zemi není, a vyzval americkou centrální banku (Fed) ke snížení úrokových sazeb.
„Ceny ropy klesají, úrokové sazby klesají (pomalu se pohybující Fed by měl sazby snížit!), ceny potravin klesají, není žádná inflace a dlouhodobě zneužívané USA dostávají miliardy dolarů týdně od zneužívajících zemí na clech, která již jsou zavedena,“ napsal v pondělí Trump.
Zároveň se opřel do Číny, která i přes jeho varování zavedla odvetné opatření v podobě 34procentního cla na dovoz veškerého zboží z USA, a obvinil předchozí prezidentské administrativy z toho, že dovolily, aby Čína po celá desetiletí využívala „starou dobrou Ameriku“.
Podle Trumpova podporovatele Ackmana jsou cla chybou
Američtí miliardáři a investoři Bill Ackman a Stanley Druckenmiller v neděli odsoudili krok amerického prezidenta Donalda Trumpa, který na zbytek světa uvalil cla, čímž poslal akciové trhy do chaosu.
Ackman, který Trumpa v prezidentských volbách podpořil, označil cla za chybu.
Jednání Trumpa a Netanjahua
Trumpova oddanost ke clům bude v pondělí večer čelit jedné z prvních zkoušek, píše agentura Bloomberg. Americký prezident totiž v 19:00 v Bílém domě přivítá izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, přičemž kromě situace v Pásmu Gazy mají diskutovat také o clech.
Netanjahu je sice blízkým spojencem Trumpa, ale ani tak se Izrael americkým clům nevyhnul. USA na zemi uvalily 17procentní clo, což je jedna z nejprudších sazeb na Blízkém východě.
Rheinmetall smazal většinu ranního propadu
Evropské burzy částečně korigují ranní ztrátu. Panevropský index Stoxx 600 odepisoval ve 12:30 přibližně 4,2 procenta (obchodování otevřel -6 %), německý DAX ztrácel 4,4 procenta, ráno to přitom bylo přibližně deset procent.
Většinu prudkého propadu vymazaly také akcie německých zbrojařů. Například Rheinmetall zahájil pondělní obchodování v minusu 27 procent, kolem 12:40 to bylo už jen 3,5 procenta.
Postranní panel
Reklama
Reklama