Článek
„Na základě výsledků vyšetřování představenstvo jednomyslně rozhodlo, že pan Stefan Kaufmann se pravděpodobně dopustil chování, které bylo v rozporu s naším globálním mravním kodexem, našimi základními hodnotami a naší firemní kulturou,“ uvedl Olympus ve zprávě.
Kaufmann, který je občanem Německa, se přitom funkce ujal teprve loni v dubnu. Jeho hlavním úkolem bylo rozšířit podnikání společnosti v oblasti zdravotnického vybavení. V čele podniku ho dočasně nahradí předchozí ředitel, 67letý Jasuo Takeuči, pod nímž společnost naopak část svých aktiv prodala.
Akcie někdejšího výrobce digitálních fotoaparátů pod vedením 56letého Kaufmanna vzrostly o 16 procent. Ve srovnání s japonským akciovým indexem Nikkei 225 to však bylo výrazně, ten za tu dobu posílil o 38 procent, upozornila agentura Reuters.
Na pondělní zprávu akcie na burze v Tokiu zareagovaly prudkým poklesem, v jednu chvíli odepisovaly až sedm procent.
V historii Olympusu nejde o první skandál uvnitř firmy. Před 13 lety první zahraniční generální ředitel Michael Woodford odhalil účetní podvody související s přeplácením akvizic, které měly zakrýt ztráty. Správní rada ale místo nápravy udělala opak a Woodforda s tím, že společnosti kazí dobrou pověst, odvolala. Woodford za své odvolání z funkce Olympus zažaloval, později se s ním firma vyrovnala mimosoudně.